miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Zygmunt Paruch – kolejne wzmocnienie listy PiS?

0 1 223

“Na mieście” aż huczy od plotek i spekulacji związanych z kształtem listy Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu RP. Wczoraj podaliśmy informację, że posłanka ruchu Kukiz’15 – Elżbieta Zielińska zasili szeregi PiS’u i wystartuje w wyborach pod szyldem właśnie tej partii.

 

Czytaj również: Nieoficjalnie: PiS wchłonął posłankę Kukiz’15! Prostko nowym liderem Kukiz’15?

 

Dzisiaj udało nam się nieoficjalnie ustalić, że były wieloletni Przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego – Zygmunt Paruch wystartuje w jesiennych wyborach i postara się o mandat poselski. Paruch pochodzi z Rożnowa. Aktualnie jest prezesem spółki Tauron Ekoserwis. Ma 59 lat.

To kolejne nazwisko, które wspólnie z m.in. Arkadiuszem Mularczykiem, Anną Paluch, Barbarą Bartuś, Józefem Leśniakiem, Wiesławem Janczakiem, Grzegorzem Biedroniem, Edwardem Siarką, Patrykiem Wichrem, Jadwigą Wójtowicz, Elżbietą Zielińską powalczy o mandat poselski z list Prawa i Sprawiedliwości. Kolejne nazwiska podamy wkrótce.

Wczoraj podaliśmy również informację, że “jedynką” na listach PO będzie Jagna Marczułajtis (pisaliśmy o tym tutaj – KLIK), drugi będzie Andrzej Czerwiński. Liderem listy ruchu KUKIZ’15 prawdopodobnie będzie miejski rajca – Maciej Prostko.

Okręg wyborczy nr 14 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar miasta na prawach powiatu Nowego Sącza oraz powiatów gorlickiego, limanowskiego, nowosądeckiego, nowotarskiego i tatrzańskiego (województwo małopolskie). W obecnym kształcie został utworzony w 2001 r. Wybieranych jest w nim 10 posłów w systemie proporcjonalnym (do 2011 wybierano 9 posłów). Siedzibą okręgowej komisji wyborczej jest Nowy Sącz.

W 2015 r. w naszym okręgu wygrało PiS zdobywając 60,56% (188 010 głosów). PO zdobyło 13,95% (43 309), Kukiz’15 7,83% (24 318 głosów). W chwili obecnej w Sejmie RP reprezentują nas: Piotr Naimski, Józef Leśniak, Anna Paluch, Wiesław Janczyk, Barbara Bartuś, Arkadiusz Mularczyk, Edward Siarka, Jan Duda, Andrzej Czerwiński oraz Elżbieta Borowska.

Wybory parlamentarne odbędą się na jesieni, pod koniec października lub na początku listopada. Decyzję w tej sprawie podejmie prezydent Andrzej Duda.

Rafał Kmak
fot. archiwum | miastoNS.pl

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź