miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Ceny energii w górę. Będzie wsparcie – deklaruje rząd, dla kogo?

Wsparcie dla odbiorców prądu zależne m.in. od dochodów, liczby domowników i stanu budynku - Kurtyka

0 701

Przyznanie wsparcia dla najuboższych odbiorców prądu będzie zależało m.in. od dochodów, liczby domowników, a także stanu budynku – powiedział PAP minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Dodał, że prace nad rozwiązaniami prawnymi w tej sprawie są na finiszu.

 

Czytaj również: Maciej Korzym z boiska na ring. Galę wspiera Solgro Polska

 

Jak zaznaczył Kurtyka, to bardzo ważna ustawa i kompleksowa oferta wsparcia. – Obejmie beneficjentów, którzy powinni zostać ochronieni biorąc pod uwagę ich dochody, liczbę domowników a także stan i oddziaływanie budynków, w których mieszkają – powiedział.

Wyjaśnił, chodzi o to, by zmniejszyć oddziaływanie “wampirów energetycznych”, w których Polacy funkcjonują.

Ustawa jest na ostatnim etapie finalizacji prac, jeśli chodzi o wpis do wykazu prac Rady Ministrów i – jak tylko zostanie opublikowana – od razu wyjdziemy z nią do konsultacji – dodał.

Podkreślił, że zasięg wsparcia “jest analizowany pod kątem grup społecznych, dochodowych oraz liczby osób w gospodarstwie domowym”.

Czwartkowy “Dziennik Gazeta Prawna” napisał, że w związku z kryzysem energetycznym w Europie planowany pierwotnie budżet na wsparcie dla najuboższych odbiorców prądu w Polsce ma być zwiększony.

Może on być liczony w miliardach, choć ma być mniejszy niż w przypadku zamrożenia cen prądu w 2019 r., co kosztowało budżet ok. 5 mld zł – podała gazeta. Dodała, że z nowych rozwiązań miałoby prawo skorzystać “poniżej 10 proc.” klientów zamiast zapowiadanych wcześniej 6 proc.– Projekt wsparcia autorstwa resortu klimatu może ulec dalszym zmianom. Niewykluczone jest rozszerzenie go o odbiorców gazu. Wczoraj premier Mateusz Morawiecki zapowiedział rozwiązania ochronne dla najbardziej dotkniętych wzrostem cen energii – podała “DGP”.

W środę premier Mateusz Morawiecki na szczycie UE w Słowenii zapowiedział, będzie proponował Radzie Ministrów i Sejmowi rozwiązania, które będą również rozwiązaniami ochronnymi dla tych, w których wzrost cen energii wywołany polityką klimatyczną UE (…) najbardziej uderzy” – zadeklarował szef rządu.

Dodał, że temat cen energii i polityki klimatycznej będzie też przedmiotem szczegółowej dyskusji podczas kolejnych szczytów UE.

źródło: PAP
fot.: adobestock.com

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź