miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Czternasta emerytura trafiła do ponad 6 mln osób

0 156

Czternastą emeryturę otrzymało wczoraj 1,4 mln emerytów i rencistów, na kwotę 1,57 mld zł. W sumie do emerytów i rencistów z tytułu czternastej emerytury trafiło już blisko 7 mld zł, a dodatkowe świadczenie otrzyma 6 mln osób.

 

Czytaj również: W Nowym Sączu instruktorzy nauki jazdy zostali Ambasadorami Bezpieczeństwa [Nagranie]

 

Zdajemy sobie sprawę, jak ważne dla naszych emerytów i rencistów jest dodatkowe wsparcie. Dlatego zadbaliśmy, aby wypłaty przebiegały sprawnie i nie wymagały od świadczeniobiorców żadnych dodatkowych formalności – środki trafiają do odbiorców wraz z listopadową emeryturą. W sumie, w tym roku w ramach czternastej emerytury wypłaconych będzie 11 mld zł – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

„Czternastka” przysługuje osobom, które na dzień 31 października 2021 r. miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do świadczeń zostało zawieszone.

 

 

Zdecydowana większość emerytów i rencistów jest uprawniona do wypłaty w pełnej wysokości, czyli 1250,88 zł brutto. Kwota ta trafi do osób, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają „czternastkę” pomniejszoną – zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Na przykład, jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, wówczas „czternastka” będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł.

Co ważne, czternasta emerytura nie jest wliczana do dochodu, a tym samym nie ogranicza potrzebującym korzystania z innych form wsparcia.

Źródło: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź