miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Czym zajmuje się ortopeda? Kiedy warto się do niego zgłosić?

0 361

Ortopeda to lekarz, którego główną specjalizacją są choroby i problemy związane z układem ruchowym człowieka. Lekarz tej specjalizacji zajmuje się urazami, złamaniami kości oraz różnego rodzaju dolegliwościami związanymi z układem ruchu człowieka. Mówiąc krótko, w kręgu jego zainteresowań zawodowych znajduje się wszystko, co ma zapewnić pacjentom sprawne poruszanie się. Sprawdźmy, z jakimi problemami najczęściej odwiedzają ortopedę jego pacjenci i co ma on dla nich do zaoferowania.

W czym specjalizuje się ortopeda?

W kręgu zainteresowań ortopedy znajduje się wszystko, co ma na celu zapewnienie człowiekowi sprawne poruszanie się. Odpowiada za nie układ ruchu, na który składają się nie tylko kości, ale także stawy, mięsnie, nerwy i więzadła. Ortopeda nie zajmuje się wyłącznie urazami kości i stawów, ale także wadami postawy, zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie układu ruchu, problemami neurologicznymi, a także rozmaitymi chorobami, które negatywnie wpływają na możliwości w zakresie przemieszczania się jego pacjentów. Ortopedia jest ponadto nieodłącznie związana z traumatologią, czyli chirurgią urazową.

Głównym zadaniem każdego lekarza ze specjalizacją w ortopedii jest diagnozowanie chorób i problemów z funkcjonowaniem układu ruchu. Ortopedia jest specjalizacją bardzo szeroką i wymagającą od lekarza bardzo rozległej i kompleksowej wiedzy z różnych dziedzin medycyny. Ważnym obszarem działalności ortopedów jest także diagnozowanie wad postawy u dzieci i dorosłych oraz przygotowywanie zaleceń, które mają na celu wyeliminowanie istniejących problemów ruchowych.

Kiedy należy wybrać się na wizytę u ortopedy?

Ortopeda zajmuje się głównie pacjentami, którzy doznali urazów układu ruchu, np. w wyniku wypadku. Jego praca obejmuje cały układ szkieletowy (z wyjątkiem czaszki), mięśniowy, więzadłowo-stawowy, a także niekiedy nerwowy i krwionośny, które są ze sobą nieodłącznie związane. Do tego specjalisty zgłaszają się głównie osoby, które doznały złamania kończyny, zwichnięcia stawów czy skręcenia. Często na wizytach pojawiają się także pacjenci cierpiący na bóle w obrębie kończyn, kręgosłupa, stawów i mięśni. Lekarz poddaje każdego pacjenta dokładnej diagnostyce oraz proponuje konkretne rozwiązania, które mają na celu wyeliminowanie problemów.

U ortopedy bardzo często pojawiają się osoby aktywne i regularnie uprawiające sport. Są one szczególnie narażone na kontuzje i problemy związane z funkcjonowaniem układu ruchu. Jego zachowanie w dobrej kondycji jest z kolei bardzo istotne dla zawodowych sportowców, gdyż od sprawności ruchowej ich ciała zależą wyniki sportowe i osiągnięcia w tej dziedzinie. U ortopedy często pojawiają się także rodzice z małymi dziećmi. Pierwsza wizyta u tego specjalisty jest zalecana już w okolicach 2. miesiąca życia – w jej trakcie lekarz sprawdza, czy układ ruchowy maluszka rozwija się prawidłowo, a w razie potrzeby, zleca ćwiczenia i rehabilitację, które wspomogą prawidłowy rozwój układu ruchu dziecka.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Ortopeda Kraków – ortopedakrakow.com

– Artykuł sponsorowany

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź