miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Dzisiaj wyjątkowa pełnia. Truskawkowy księżyc OLŚNIEWA

0 1 315

Dziś pełnia Księżyca nazywana truskawkową. Księżyc nie zmieni jednak koloru – nazwa pełni pochodzi od dawnych ludów, zamieszkujących Amerykę Północną, które w czasie szóstego miesiąca roku zbierali truskawki. 

Czytaj również: Kacper Szczurek ponownie dominuje ring! Wychowanek KS HALNY Nowy Sącz z kolejnym zwycięstwem

Jednak dzisiejsze zjawisko astronomiczne będzie wyjątkowe. Nazywane jest superpełnią. Jarosław Juszkiewicz z Planetarium Śląskiego Parku Nauki w Chorzowie wyjaśnił, że obserwując srebrny glob, będzie się on wydawał nam większy i jaśniejszy niż zazwyczaj. – Nałożą się na siebie dwa astronomiczne zjawiska – pełnia Księżyca z okresem, kiedy Księżyc na swojej orbicie wokół Ziemi będzie bardzo blisko – powiedział.

Superpełnia była widoczna również wczoraj w nocy z 3 na 4 czerwca.

Truskawkowa pełnia Księżyca. Skąd taka nazwa?
Zwyczajowe nazwy pełni Księżyca zostały nadane przez rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Czerwcowa pełnia nazywana jest Truskawkowym Księżycem, co nawiązuje do okresu zbierania truskawek. Inne określenia wywodzące się z tego kręgu kulturowego to Księżyc Zielonej Kukurydzy albo Gorący Księżyc. Plemiona celtyckie nazywały czerwcową pełnię Końskim Księżycem i Różanym Księżycem.

Pełnia występuje średnio co 29,5 dnia.

Wpływ Księżyca na Ziemię widać przede wszystkim w postaci pływów. Jest to regularne podnoszenie się i opadanie poziomu wody w morzach i oceanach. Zjawisko to dobrze widoczne jest na oceanach, na Morzu Bałtyckim jest właściwie niedostrzegalne.

Fot.: Artur Królikowski 

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź