miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Gorący biegowy weekend w perle polskich uzdrowisk

0 3 310

W niedzielę zakończyła się czwarta edycja Europejskiego Festiwalu Biegowego „Dwa Beskidy”, która przyciągnęła do Krynicy-Zdroju rekordową liczbę prawie 1550 uczestników. Podobnie jak w poprzednich latach miłośnicy trailu rywalizowali na sześciu dystansach. Oprócz tego rozegrany został Superpuchar Małopolski oraz rodzinna rywalizacja o Puchar Lamy Belamy.

Czytaj również: Poznajmy się! Bajeczny i magiczny klimat Jarmarku Bożonarodzeniowego w Dreźnie i Wrocławiu

Festiwalowe zmagania rozpoczęły się już w piątkowy wieczór od startu Piątki Małopolskiej, której trasa prowadziła po ścieżkach Parkowej Góry, a już o godzinie 3 w nocy ruszyli biegacze uczestniczący w Krynickiej Setce. Przez całą sobotę trwała pasjonująca rywalizacja na kolejnych festiwalowych dystansach, Arii Kiepury (60 km) Powrocie Nikifora Belmonte Pięknej Góry (40 km) oraz Słotwiny Arenie (20 km). Strefa mety znajdująca się przed Pijalnią Główną pulsowała gorącym dopingiem do późnej nocy. Ostatnia zawodniczka przybyła na metę czterdzieści minut po północy.

W tym roku biegacze zmagali się nie tylko z dystansem, ale również z wyjątkowo trudnymi warunkami atmosferycznymi. Wysoka temperatura i wilgotność dały się mocno we znaki. Tym bardziej wielki podziw budzą wyniki rywalizacji, zwłaszcza na dystansie stu kilometrów. Zwycięzcą a zarazem rekordzistą Krynickiej Setki został Andrzej Witek, który uzyskał rewelacyjny czas 8:50:57s., poprawiając dotychczasowy rekord sprzed dwóch lat aż o 15 minut. Na drugim miejscu podium stanął Artur Jendrych, który stoczył pasjonującą walkę z ambasadorem Festiwalu Kamilem Leśniakiem. Wśród kobiet triumfowała natomiast reprezentantka Republiki Czeskiej Monika Stejskalova, przed Ewą Majer i Karoliną Krawczyk.

Oprócz zmagań sportowych na zawodników, kibiców, turystów i kuracjuszy czekały liczne atrakcje. Na festiwalowej scenie swoje nieprzeciętne umiejętności prezentowały tancerki i tancerze, wokalistki i wokaliści z Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju oraz uczestnicy Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Dziecięcej Skowroneczek oraz zespół Pogranicze z Tylicza. Piątkowy wieczór zakończył się imprezą taneczną rozkręconą przez didżeja Sławka Gagatka, a w sobotę o dobrą muzykę zadbało trio Szumy z Nowego Sącza. Uczestnicy EFB mieli także okazję spotkać się z ambasadorami krynickiej imprezy, wybitnymi biegaczami, Dominiką Stelmach oraz wspomnianym już wyżej Kamilem Leśniakiem, a także z rekordzistą Polski w maratonie Henrykiem Szostem. Całość uzupełniła strefa expo i stoisko gastronomiczne.

Jak zwykle nie zabrakło ciekawej oferty dla dzieci, które mogły skorzystać z warsztatów ruchowych, gier i zabaw, prowadzonych przez animatorów. Były dmuchańce, bańki mydlane kącik gier i mnóstwo świetnej zabawy. Punktem kulminacyjnym dla młodych uczestników Festiwalu były oczywiście biegi rozgrywane w ramach Słotwiny Areny Junior. Wystartowało w nich blisko 250 młodych zawodniczek i zawodników.

Również seniorzy mieli okazję zakosztować emocji związanych ze sportową rywalizacją. Na starcie Towarzyskiego Marszu Seniora stanęło kilkadziesiąt osób, które rywalizowały o Puchar Uzdrowiska Krynicy-Zdroju. Również tu nie zabrakło zdrowej sportowej walki i dobrych emocji.
Jest coś niezwykłego w atmosferze krynickiej imprezy, która z roku na rok przyciąga coraz więcej biegaczek i biegaczy nie tylko z Polski.

Trudno się dziwić, w końcu perła polskich uzdrowisk w swoje ma wpisane swoim DNA tradycje sportowe. Świadczą o tym chociażby imprezy rangi mistrzowskiej rozgrywane w Krynicy-Zdroju.

Uzdrowisko leżące pomiędzy dwoma pięknymi pasmami Beskidów, Sądeckim i Niskim stało się magnesem przyciągającym gości swoim wyjątkowym klimatem, wodami mineralnymi, bogatą ofertą kulturalną i sportową oraz oczywiście tym, co najpiękniejsze, czyli beskidzką przyrodą. Jest jedną z prawdziwych pereł Małopolski, regionu wyjątkowego pod wieloma względami. Jej wielokulturowość, zabytki, bogata historia i barwny folklor stanowią o jej niezwykłej atrakcyjności.

Partnerem Głównym Europejskiego Festiwalu Biegowego „Dwa Beskidy” jest Województwo Małopolskie, a organizatorem Fundacja Na Ratunek w partnerstwie z Burmistrzem Krynicy-Zdroju.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź