miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Idziesz do lasu na grzyby? Uważaj, czyha na Ciebie wiele zagrożeń [Poradnik]

Bezpieczne grzybobranie. Policjanci radzą, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w lesie

0 486

Ciepła końcówka lata zachęca do spędzania wolnego czasu i aktywnego wypoczynku na łonie natury. Dla wielu to doskonała okazja, by wybrać się na grzyby, jednak nie wszyscy znają las, do którego się udają i często przeceniają swój zmysł orientacji w terenie albo swoją kondycję/swoje zdrowie. Aby wyprawa do lasu nie skończyła się tragicznie, policjanci apelują, by nie zapominać o własnym bezpieczeństwie oraz zachować szczególną ostrożność podczas grzybobrania.

 

Czytaj również: Dachowanie osobówki, samochód spłonął doszczętnie [Zdęcia]

 

Aby uniknąć sytuacji, które mogą zakończyć się tragicznie, policjanci przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas grzybobrania. Dzięki tym wskazówkom możemy uniknąć wielu zagrożeń czyhających w lesie i bez zakłóceń korzystać z uroków przyrody.

 • Udając się do lasu dokładnie zabezpieczmy pojazd, pozamykajmy drzwi, okna, pozostawmy auto w widocznym miejscu, aby nie stanowiło łatwego łupu dla złodziei. Nie pozostawiajmy w pojeździe wartościowych przedmiotów (sprzętu do nawigacji, laptopa, telefonu komórkowego, torebki, portfela, dokumentów).
 • Zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz latarkę, które w momencie zagubienia w lesie mogą okazać się bardzo pomocne. Telefon możemy wykorzystać do wezwania pomocy. Pomoże również odczytać naszą lokalizację.
 • Pamiętajmy, że elementy odblaskowe czy jasny strój mogą okazać się bardzo pomocne w razie akcji poszukiwawczej.
 • Wybierajmy wczesną porę dnia na wędrówkę po lesie. Przełom lata i jesieni to czas, kiedy w nocy temperatura jest dość niska i może być wtedy zagrożone nasze życie lub zdrowie.
 • Warto być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego podczas leśnych spacerów nieodzowna będzie kurtka przeciwdeszczowa i odpowiednie obuwie.
 • Gdy wybieramy się na dłużej do lasu, zabierzmy ze sobą wodę oraz coś do jedzenia.
 • Starajmy nie wybierać się do lasu w pojedynkę. Jeśli jednak zdarzy się, że idziemy sami na grzybobranie, nasi bliscy powinni wiedzieć, gdzie się znajdujemy. Podajmy im też przybliżony czas powrotu.
 • Jeśli wybieramy się do lasu w towarzystwie, nie oddalajmy się od tych osób. Pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym.
 • Kiedy rezygnujemy z grzybobrania, poinformujmy o tym osoby, z którymi jesteśmy, jak i kogoś z bliskich.
 • Kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, elementy charakterystyczne w danym terenie, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy.
 • Stosujmy się do oznakowań i regulaminów, które można znaleźć przy wejściach do lasu.
 • Nie śmiećmy, zabierzmy z lasu, to co ze sobą przynieśliśmy.
 • Gdy znajdziemy niewybuch, niewypał z czasów wojny bądź inne tego typu przedmioty, nigdy ich nie dotykajmy, tylko niezwłocznie powiadommy Policję.
 • Jeśli podejrzewamy, że ktoś z naszych bliskich zgubił się w lesie, natychmiast zaalarmujmy policjantów.
 • Jeśli zabłądzimy w lesie nie zwlekając zaalarmujmy Policję, starajmy się też dojść do najbliższej drogi, wtedy jest większa szansa na odnalezienie.
 • Kiedy odnajdziemy drogę do domu niezwłocznie powiadommy Policję, że już nie potrzebujemy pomocy. Oszczędzi to czasu i zaangażowania wszystkich osób, które biorą udział w poszukiwaniach.

Jadalny, czy trujący?
Lasy i polany kryją wiele zachęcająco wyglądających grzybów, które aż proszą się o zebranie, jednak bądźcie ostrożni! Atrakcyjne kolory w przyrodzie są najczęściej swojego rodzaju systemem ostrzegawczym, więc nie zbierajcie takich okazów. Co do gatunków, które mogą sprawiać wrażenie jadalnych, kierujcie się zasadą „nie znam – nie ruszam”, ponieważ, dla przykładu, borowik szatański kształtem przypominający borowika szlachetnego, jednak o szarym kapeluszu i ceglastej nóżce jest grzybem trującym. W łatwy sposób można sprawdzić, czy grzyby są trujące – wystarczy lekko nacisnąć palcem ich gąbkę pod kapeluszem. Jeśli palec po dotknięciu będzie miał gorzki posmak to znak, że dany grzyb jest nie jadalny. Jednak ta metoda nie jest w pełni bezpieczna i nie polecamy jej początkującym. Pamiętajcie też, że jeśli grzyby nie są jadalne dla człowieka, wcale nie oznacza to, że nie są jadalne w ogóle, dlatego nie należy ich niszczyć! Wiele gatunków jest źródłem pożywienia dla leśnych zwierząt.

Te jadalne dla człowieka najczęściej mają brązowe i beżowe odcienie, a trujące mogą mieć pręgi i cętki, jak np. muchomor czerwony. Natomiast muchomor sromotnikowy wydziela dość intensywny, nieprzyjemny zapach. Grzyby jadalne pod kapeluszem mają najczęściej gąbki w odcieniach beżu, brązu i żółci. Te trujące mają blaszki biegnące od nóżki, aż po krańce kapelusza. Są jednak gatunki, jak np. kania czy kurka (pieprznik jadalny), które pod kapeluszem zamiast gąbki mają właśnie blaszki. Takich grzybów jest jednak niewiele i można je łatwo zapamiętać.

Opracowanie i zdjęcia: KMP w Nowym Sączu; porady: KGP.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź