miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Jak smog wpływa na jakość powietrza w Twoim mieszkaniu w mieście?

2 611

Jednym z istotnych czynników, który ma wpływ na jakość powietrza w Twoim mieszkaniu, jest smog. Jeśli żyjesz w mieście, prawdopodobnie masz z nim styczność nie tylko w trakcie zimowych miesięcy. Niestety ta niewidoczna substancja ma ogromny wpływ na Twoje życie. Dowiedz się, jaki oraz istnieje sposób, aby się przed nią obronić.

Co to jest smog i jak powstaje?

Smog to rodzaj zanieczyszczenia powietrza, w skład którego najczęściej wchodzą dwutlenki siarki, pyły, tlenki azotu i inne niebezpieczne substancje. Razem tworzą gęstą chmurę, która unosi się nad miastem (ale nie tylko, ponieważ zjawisko smogu może także wystąpić na terenach wiejskich!). Zazwyczaj jest efektem ogrzewania domów i mieszkań, dlatego tak często mówi się o nim w zimie. Niestety Ty i Twoja rodzina jesteście na niego narażeni, nie tylko wychodząc na zewnątrz. Smog z łatwością prześlizguje się przez otwory do mieszkań, a także wchodzi do nich podczas wietrzenia. To drastycznie obniża jakość powietrza w miejscu, w którym żyjesz.

Dlaczego smog jest szkodliwy dla zdrowia?

Smog, który wchodzi do Twojego mieszkania, ma ogromny wpływ na zdrowie. Substancje znajdujące się w powietrzu mogą powodować alergie, astmy, a nawet zapalenie płuc. Jeśli nawet nie będą przyczyną poważniejszych chorób, z dużym prawdopodobieństwem zauważysz u siebie lub u kogoś z rodziny kaszel, lekkie duszności lub problemy z oddychaniem. Ponadto smog skutecznie zmniejsza także wydajność. Możesz doświadczyć spadku energii, nie wysypiać się, co w konsekwencji doprowadzi do drastycznego obniżenia jakości życia.

Jak chronić siebie i swoją rodzinę przed smogiem?

Smog jest niebezpieczną substancją, której należy unikać, co jest oczywiste. Nie oznacza to jednak, że jesteś całkowicie bezradny wobec tego zjawiska. Możesz skutecznie chronić siebie i swoją rodzinę przed krótkoterminowymi i długoterminowymi skutkami złej jakości powietrza.

Jednym z najłatwiejszych sposobów na usunięcie smogu ze swojego mieszkania jest wykorzystywanie urządzeń filtrujących powietrze. Jednym z nich jest m.in. oczyszczacz Dyson. Taki sprzęt pochłania zanieczyszczenia, a następnie wypuszcza czyste powietrze do otoczenia. To sprawia, że bez wysiłku możesz pozbyć się szkodliwych substancji, co będzie miało znaczący wpływ na zdrowie Twoje i Twojej rodziny.

Ponadto pamiętaj o tym, aby wietrzyć swoje mieszkanie w odpowiedni sposób. Unikaj otwierania okien w godzinach, kiedy w powietrzu znajduje się najwięcej zanieczyszczeń, np. w godzinach szczytu lub w godzinach palenia. Zazwyczaj najlepiej jest to robić rano oraz dodatkowo wieczorem (szczególnie latem, ponieważ zimą o tej porze wiele osób może palić w piecach).

W neutralizacji smogu pomogą Ci także rośliny. To naturalne oczyszczacze powietrza, które mogą być doskonałym wsparciem dla urządzeń filtrujących. Warto wiedzieć, że niektóre gatunki, np. paprocie, mają zdolność do pochłaniania zanieczyszczeń. Jeśli więc tylko masz czas, aby zająć się ich pielęgnacją, warto postawić kilka doniczek w swoim mieszkaniu.

– Artykuł sponsorowany

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
2 Komentarze
  1. bolo pisze

    W domu mam roombę z dobrymi filtrami i oczyszczacz powietrza takż e powietzre w domu mam naprawdę dobre.

  2. olob pisze

    ja mam miotłe i 15worków śmieci do spalenia na ganku a jakoś w domu ciepło i nie śmierdzi. a w tv gadajo że jakiś smog. a za rumbe to mam śmieci a śmieci. cza myśleć.

Zostaw odpowiedź