miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Małopolska Gala Sportu 2023! Sądeczanin Dariusz Popiela z wyróżnieniem

0 920

W Muzeum Lotnictwa Polskiego wręczono nagrody Województwa Małopolskiego za szczególne osiągnięcia sportowe podczas Igrzysk Europejskich. Podczas tej samej gali rozdano Małopolskie Laury Sportu za wybitne wyniki sportowe, wywalczone w 2022 roku przez małopolskich zawodników i ich trenerów. Wśród osób nagrodzonych jest sądeczanin – Dariusz Popiela – multimedalista, społecznik, człowiek czynu. Otrzymał on nagrodę Województwa Małopolskiego za szczególne osiągnięcia sportowe uzyskane podczas III Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska 2023.

Czytaj również: Dariusz Popiela rycerzem sądeckiego sportu! Za nami gala boksu „Twierdza Nowy Sącz 2”

Jak przypomniał marszałek Witold Kozłowski IE zgromadziły na starcie prawie 6400 sportowców, startujących w 29 dyscyplinach i 253 konkurencjach. Ogromne przedsięwzięcie przeprowadzono w czterech regionach naszego kraju i 15 miastach. Rozdano 1626 medali, z czego gospodarzom wydarzenia przypadło 50 (13 złotych, 19 srebrnych i 18 brązowych). Wystartowało 374 zawodników z Polski.

Dariusz Popiela odbiera nagrodę

– To było olbrzymie wyzwanie, któremu sprostaliśmy, mimo ogólnoświatowej pandemii koronawirusa i agresji Rosji na Ukrainę. Igrzyska Europejskie były największym wydarzeniem sportowym nie tylko w Europie, ale prawdopodobnie także na świecie. Szczęśliwie IE obyły się bez złośliwych prowokacji, bez tragicznych kontuzji sportowców. Nie było skarg, ani protestów. Chwalą nas zagraniczne komitety olimpijskie, Spyros Capralos, przewodniczący EOC w liście do premiera Mateusza Morawieckiego. Nie musimy zaklinać rzeczywistości, udowodniliśmy, że potrafimy organizować duże imprezy sportowe. Dziękuję w tym miejscu dr Marcinowi Nowakowi, prezesowi spółki celowej IE 2023. Jako były sprinter pokazał, że potrafi podejmować szybko trudne decyzje. Słowa podziękowania kieruje też pod adresem dyrektorów Departamentu Sportu i Igrzysk Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Sylwii Czeremugi i Michała Główki. Z dumą przyznaję, że dla medalistów IE przeznaczyliśmy odpowiednio po 30, 20 i 10 tys. zł – poinformował marszałek Witold Kozłowski. Wraz z gospodarzem regionu nagrody najlepszym wręczali radni województwa małopolskiego, Anna Mikosz, Andrzej Wójcik i Jerzy Fedorowicz.

Celem przyznania nagrody jest wyróżnienie i uhonorowanie najlepszych sportowców z regionu, których trud przygotowań i rywalizacji na najwyższym europejskim poziomie, zwieńczony został medalem (złotym, srebrnym lub brązowym), w dyscyplinach sportowych ujętych w programie Igrzysk Europejskich.

Nagrodę otrzymało dziecięciu najlepszych sportowców z Małopolski, którzy pokazali si z dobrej strony na Igrzyskach Europejskich.

Brązowy medal

Marcin Dzieński – Wspinaczka sportowa na czas

Srebrny medal

Julia Druzgała – Rugby 7
Marta Morus – Rugby 7
Michał Pasiut – Kajakarstwo Slalom K1 x3
Mateusz Polaczyk – Kajakarstwo Slalom K1 x3
Dariusz Popiela – Kajakarstwo Slalom K1 x3
Klaudia Zwolińska – Kajakarstwo Slalom K1 i C1 (dwa medale)

Złoty medal

Adrianna Kąkol – Kajakarstwo K4 500
Natalia Kałucka – Wspinaczka sportowa – Na czas
Dawid Kubacki – Narciarstwo Skoki

Małopolski Laur Sportu

Od 2000 roku Województwo Małopolskie przyznaje nagrodę z dziedziny kultury fizycznej osobom fizycznym za osiągnięte wyniki sportowe oraz ich trenerom prowadzącym szkolenie zawodników osiągających wysokie wyniki w międzynarodowym współzawodnictwie sportowym, w sportach o istotnym znaczeniu dla Województwa Małopolskiego.

Nagroda wręczana zostaje za zdobycie złotego, srebrnego lub brązowego medalu na Igrzyskach Olimpijskich, Igrzyskach Paraolimpijskich, Igrzyskach Olimpijskich Głuchych, Mistrzostwach Świata i Mistrzostwach Świata Osób Niepełnosprawnych, Mistrzostwach Europy, Mistrzostwach Europy Osób Niepełnosprawnych i Igrzyskach Europejskich oraz za ustanowienie rekordu świata lub rekordu Europy w sportach objętych programem olimpijskim, paraolimpijskim lub programem igrzysk głuchych.

Sportowcy otrzymują nagrody pieniężne. Laureatom nagrody MLS wręczone zostaną również pamiątkowe statuetki.

W gronie nagradzanych zawodników w ubiegłych latach są tak znani zawodnicy jak Justyna Kowalczyk (biegi narciarskie), Agnieszka i Urszula Radwańskie (tenis), Luiza Złotkowska (łyżwiarstwo szybkie), Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Maciej Kot, Andrzej Stękała, Stefan Hula (skoki narciarskie), Maria Sajdak (wioślarstwo), Marzena Zięba (podnoszenie ciężarów), Joanna Mazur (lekkoatletyka), Paweł Korzeniowski (pływanie), Łukasz Czapla (strzelectwo sportowe) czy Paweł Brożek (piłka nożna).

To dla mnie olbrzymi zaszczyt uhonorować zawodników, których dokonania wywarły wpływ na sportowe życie naszego regionu. Tworzycie potencjał i uznaną sportową markę, promując aktywność fizyczną wśród najmłodszych. Dzięki Wam jesteśmy znani z doskonałej organizacji zawodów sportowych najwyższej rangi. Małopolska była gospodarzem mistrzostw świata w piłce ręcznej, siatkarskiego Memoriału Huberta Wagnera, Pucharu Świata w skokach narciarskich, Małopolskiego Wyścigu Górskiego w kolarstwie szosowym, samochodowego Wyścigu Górskiego w Limanowej, Europejskiego Festiwalu Biegowego w Krynicy czy Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem. Pragnę przypomnieć, że właśnie w stolicy Tatr premier Mateusz Morawiecki poinformował o organizacji przez Polskę siatkarskich mistrzostw świata w 2027 roku, a prezydent Andrzej Duda o złożonej aplikacji do bycia gospodarzem letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku.

– Jeszcze raz gratuluję osiągniętych sukcesów sportowych, czego skromnym wyrazem wdzięczności jest nasza gala. Stawiajcie sobie nowe cele i wyzwania, wzmacniajcie sportowa markę Małopolski. Życzę wszystkim kolejnych pięknych wyników sportowych – podkreślił marszałek Witold Kozłowski.

BRĄZOWI MEDALIŚCI (11 os.)

1) Dominika Brzeska – Mistrzostwa Świata (Kajakarstwo slalomowe)

2) Renata Knapik-Miazga – Mistrzostwa Świata (Szermierka)

3) Dorota Nowacka – Mistrzostwa Świata (Tenis stołowy)

4) Patrycja Strama – Mistrzostwa Świata (Lekkoatletyka)

5) Anna Szewczyk – Mistrzostwa Świata (Lekkoatletyka)

6) Klaudia Zwolińska – Mistrzostwa Świata (Kajakarstwo slalomowe)

7) Szymon Nowobilski – Mistrzostwa Europy (Kajakarstwo slalomowe)

8) Natalia Pacierpnik – Mistrzostwa Europy (Kajakarstwo slalomowe)

9) Michał Piela – Mistrzostwa Europy (Pływanie)

10) Konrad Szymanek – Mistrzostwa Europy (Kajakarstwo slalomowe)

11) Dawid Kubacki – Igrzyska Olimpijskie (Skoki narciarskie)

SREBRNI MEDALIŚCI (8 os.)

1) Gloria Klughard – Mistrzostwa Świata (Szermierka)

2) Kacper Sztuba – Mistrzostwa Świata (Kajakarstwo slalomowe)

3) Katarzyna Wasick – Mistrzostwa Świata (Pływanie)

4) Jan Wolczko – Mistrzostwa Świata (Lekkoatletyka)

5) Irena Curyło – Mistrzostwa Europy (Kręglarstwo klasyczne)

6) Szczepan Polkowski – Mistrzostwa Europy (Kręglarstwo klasyczne)

7) Antoni Wiercioch – Mistrzostwa Europy (Lekkoatletyka)

8) Michał Wiercioch – Mistrzostwa Europy (Kajakarstwo slalomowe)

 

ZŁOCI MEDALIŚCI (8 os.)

1) Michał Lis – Mistrzostwa Świata (Koszykówka)

2) Marta Czapka – Mistrzostwo Europy (Karate)

3) Adrianna Kąkol – Mistrzostwa Europy (Kajakarstwo)

4) Martyna Świątek – Mistrzostwa Europy (Karate)

 

Rekordu Świata (1 os.)

 • Jagoda Litner – Mistrzostwa Świata w Pływaniu Osób z Zespołem Downa (Pływanie)

TRENERZY (18 os.)

 • Bogusław Biros – trener Adrianny Kąkol
 • Wojciech Bychawski – trener Michała Lisa
 • Łukasz Hurkała – trener Konrada Szymanka
 • Piotr Kożuch – trener Klaudii Zwolińskiej
 • Bogdan Okręglak – trener Dominiki Brzeskiej
 • Robert Pacierpnik – trener Natalii Pacierpnik
 • Marcin Pochwała – trener Szymona Nowobilskiego
 • Bożena Polak – trener Ireny Curyło i Szczepana Polkowskiego
 • Kacper Skrobot – trener Dawida Kubackiego
 • Jolanta Szatko – Nowak – trener Doroty Nowackiej
 • Małgorzata Tlałka-Długosz – trener Patrycji Stramy, Antoniego Wierciocha, Jana Wolczko
 • Rafał Wajda – trener Marty Czapki, Martyny Świątek
 • Robert Wilk – trener Katarzyny Wasick
 • Alicja Woźnicka – trener Michała Pieli
 • Radosław Zawrotniak – trener Glorii Klughardt , Renaty Knapik-Miazgi
 • Marta Zborowska – trener Anny Szewczyk
 • Jadwiga Zieleńska-Starzec – trener Jagody Litner
 • Janusz Żyłka-Żebracki – trener Kacpra Sztuby, Michała Wierciocha

Dariusz Popiela człowiek, którego nikomu w Nowym Sączu przedstawiać nie trzeba – światowej klasy zawodnik, nieprzerwanie od 20 lat reprezentuje barwy Polski na wszystkich ważnych międzynarodowych imprezach sportowych; Pucharach Świata, Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Świata, Igrzyskach Olimpijskich.

Niekwestionowany mistrz, jako jedyny w historii polskich kajaków slalomowych jest 10-cio krotnym indywidualnym złotym medalistą Mistrzostw Polski. Na Igrzyskach w Pekinie wywalczył 8 miejsce i będzie też walczył o przepustkę do najbliższych Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024, gdzie jego celem będzie nie tylko udział, ale walka o medale tej najważniejszej dla każdego sportowca imprezy sportowej.

Sukcesy Darka Popieli nie były by możliwe bez pomocy sponsorów. Darek od lat współpracuje z firmami, które wspierają jego dążenia bycia najlepszym. Podczas wydarzeń młody sportowiec zawsze podkreśla ich role i znaczenie. Aktualnie Popiela współpracuje z firmami: SolGroErbetMuszynianka
 

fot.: Adrian Maraś, PZKaj, Facebook

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź