miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Mamy oświadczenie Jana Kosa, budowniczego stadionu Sandecji Nowy Sącz

9 13 022

Z naszą redakcją skontaktował się Jan Kos, główny wykonawca Stadionu Sandecji Nowy Sącz, prezes spółki BlackBird. Podesłał on oświadczenie, w którym przedstawia swoją opinię z realizowanej inwestycji. Poniżej całość.

Czytaj również: 3:0 w plecy z Niecieczą. Sandecja ponownie przegrywa…

W związku z pojawianiem się w przestrzeni publicznej, różnych często nieprawdziwych informacji na temat budowy Stadionu Miejskiego w Nowym Sączu, jako Generalny Wykonawca inwestycji informuję i wyjaśniam:

Grupa Blackbird Spółka Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa [dalej jako „BlackBird”], na podstawie zawartej umowy wykonuje jako Generalny Wykonawca zadanie pn.: „Budowa Stadionu Miejskiego w Nowym Sączu”. Zadanie to realizowane jest z udziałem wielu podwykonawców – w większości z Nowego Sącza i okolic. Nasza spółka została wybrana na wykonawcę robót w postepowaniu przetargowym po czym w trakcie realizacji umowy doszło do rozszerzenia pierwotnego zakresu powierzonych nam prac. Dodatkowy zakres prac powierzony został nam zgodnie z postanowieniami Aneksu zawartego do umowy pierwotnej. Procedura wyboru wykonawcy została pozytywnie zweryfikowana przez CBA.

W sprawie zawartego aneksu i rozszerzenia prac o dwie dodatkowe trybuny Urząd Zamówień Publicznych wydał decyzję – informacje na temat decyzji Urzędu Zamówień Publicznych przekazał mediom Inwestor w dn. 6.03.2023r. Z naszych informacji wynika, że Inwestor podejmując decyzje o poszerzeniu zakresu zamówienia oraz powierzenia spółce BlackBird jego wykonania dysponował stosownymi opiniami prawnmi oraz opinią techniczną. Rozszerzenie zakresu umowy wynikało z uchwały podjętej przez Radę Miasta Nowego Sącza.

Spółka BlackBird zgodnie z zawartą umową z Projektantem posiada wszelkie przenoszalne prawa autorskie do projektu Stadionu, co wcześniej szczegółowo wyjaśnialiśmy. W związku z brakiem oczekiwanego przez nas zaangażowania biura projektowego w realizację zadania przez podjęliśmy trudną decyzję o zmianie Biura Projektowego w trakcie realizacji tak skomplikowanego zamierzenia inwestycyjnego – pozwoliło to na sprawną kontynuację budowy i doprowadzenie projektu do wymogów Inwestora. Konflikt jaki wywołany został przez poprzedniego projektanta powodował brak koordynacji projektu, realizacji potrzeb Inwestora, a przede wszystkim wstrzymywanie robót. To działanie naraziło spółkę BlackBird jako Generalnego Wykonawcę na dodatkowe koszty związane z wykonaniem i rozbiórką fragmentu zrealizowanych robót.

Współpraca z obecnym Projektantem układa się bardzo dobrze. Skorygowaliśmy i dopracowaliśmy projekt Stadionu, tak aby spełniał wszystkie wymagania Inwestora i obecne trendy w architekturze. Nowe wizualizacje stadionu prezentowaliśmy wcześniej. Jesteśmy przekonani, że będzie to jedna z najpiękniejszych tego typu arena w Polsce.

Spółka BlackBird realizuje obiekt zgodnie z zatwierdzonym projektem zagospodarowania terenu. Cały obiekt zrealizowano na działce inwestora. Wyjaśniam, że w trakcie przygotowywania mapy powykonawczej stwierdzono rozbieżność przebiegu granicy pomiędzy działką Inwestora, a działką Wód Polskich. W procesie projektowania  dwa różne zespoły geodetów opracowały mapy do celów projektowych, które zostały zweryfikowane i zaklauzulowane przez Wydział Geodezji Starostwa Powiatowego. Na podstawie tych map opracowano i zatwierdzono projekty, w tym przekazany do przetargu. W trakcie budowy w Nowym Sączu przeprowadzono modernizacje zasobów geodezyjnych w wyniku której zmieniono przebieg granicy pomiędzy tymi działkami w stosunku do aktualnych map do celów projektowych. W celu rozwiązania problemu powstałego bez winy Inwestora i Generalnego Wykonawcy z naszej inicjatywy rozpoczęto procedurę wyjaśniającą ze Starostwem Powiatowym i Dyrekcją Wód Polskich. Trwa procedura prawna, a o jej wynikach poinformujemy Państwa w oddzielnym komunikacie.

Spółka BlackBird podejmowała wszelkie starania dla zrealizowania powierzonego zadania w pierwotnie umówionym terminie jednak z uwagi na niemożliwe wcześniej do przewidzenia uwarunkowania, wybuch wojny na Ukrainie i związany z tym ogromny wzrost  cen, ograniczenie dostępności materiałów i urządzeń a także konieczność wprowadzenia  zmianach projektowych, zostaliśmy zmuszeni wystąpić do Inwestora zmianę umowy w zakresie ostatecznego terminu jej realizacji. Nasz rząd rozumiejąc problemy firm takich jak nasza wprowadził specjalną ustawę, w której określił warunki i przepisy kto i kiedy może starać się o waloryzację i zmianę terminu. My te warunki spełniamy.

W sferze publicznej wiele miejsca poświęcono zaawansowaniu budowy Stadionu Sandecji w Nowym Sączu, stąd dla rozwiania wszelkich wątpliwości wskazuję, że Inwestycja jest zaawansowana w ponad 75 %. Do wykonania pozostało:

 • Dokończenie konstrukcji zadaszenia i pokrycia stadionu
 • Wykonanie elewacji frontowej budynku
 • Montaż stolarki wewnętrznej
 • Dokończenie wewnętrznych instalacji z montażem urządzeń
 • Dokończenie robót wykończeniowych sufitów, ścian i posadzek
 • Wykonanie poszycia korony stadionu.
 • Dokończenie nawierzchni utwardzonych od strony ul. Kilińskiego
 • Dokończenie montażu krzesełek

Ponadto informuję, że budowany przez nasz firmę stadion w Nowym Sączu będzie znacznie tańszy niż realizowane równolegle w Polsce podobne obiekty np.:

Sosnowiec             Koszt budowy: 148 mln           Pojemność: 11 600 Cena za 1 miejsce: 12 750

Skierniewice         Koszt budowy: 49,5 mln          Pojemność: 3 tyś     Cena za 1 miejsce: 16 490

Katowice Koszt budowy: 205mln             Pojemność: 14 896 Cena za 1 miejsce: 13 762

Opole Koszt budowy: 208                    Pojemność: 11600   Cena za 1 miejsce: 17 991

Płock Koszt budowy: 166,5mln Pojemność: 15 tyś Cena za 1 miejsce: 11 100

Tarnów                    Koszt budowy: 23mln               Pojemność: 1 tyś     Cena za 1 miejsce: 23 800

Szczecin Koszt budowy: 364 mln Pojemność: 21 tyś Cena za 1 miejsce: 17 218

Z powyższych danych wynika, że średnia cena realizacji stadionu w przeliczeniu na jedno miejsce na trybunach wynosi ok. 15 tyś zł. Stadion Sandecji zaprojektowany i realizowany jest na 8 111 miejsc, czyli rynkowa wartość to ok. 122 mln zł.  W Nowym Sączu realizujemy stadion za ok. 10 tys. zł za 1 miejsce czyli ok 33% taniej niż średnio w Polsce.

Jako Zarządzający spółką BlackBird zapewniam, że zrobimy wszystko aby dokończyć budowę Stadionu i przekazać go Inwestorowi, zawodnikom i kibicom naszego ukochanego Klubu Sandecja w jak najszybszym terminie.

Pragnę nadmienić, że od początku prowadzonej inwestycji napotykamy na wiele niezrozumiałych działań różnych środowisk przeciwnych budowie, która rozpoczęła się po podjęciu decyzji przez włodarzy Miasta. Nie mieści mi się w głowie, że występuje tyle hejtu i mowy nienawiści.  Te negatywne działania utrudniają sprawną realizację zadania, obniżają autorytet naszej Grupy i naszych partnerów, którzy niejednokrotnie w bardzo trudnych warunkach realizują roboty budowlane.

Wiele instytucji i środowisk nie bierze pod uwagę faktycznych danych, tylko sugeruje się nierzetelnymi informacjami. Ma to wpływ na ilość, zakres i rodzaj kontroli, które przeprowadzane są w całej Grupie. Zajmuje to nam wiele czasu, który musimy poświęcić na przygotowanie materiałów dla służb kontrolnych. Utrudnia to również procedowanie spraw formalnych związanych z budową i jej finansowaniem. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że tak zmasowany atak na naszą Grupę odbija się niekorzystnie na zdrowiu wielu osób, co mnie bardzo smuci i boli, tym bardziej, że w stosunku do mnie kierowanych jest wiele nieprawdziwych oskarżeń i pomówień a nawet gróźb. Inwestycję prowadzimy w sposób jawny i transparentny. Uprawnione instytucje i służby mają możliwość w każdej chwili przeprowadzić rutynowe działania sprawdzające. Przed stwierdzeniem jakichkolwiek uchybień, nikt nie ma prawa wydawać nieprawdziwych wyroków i oskarżeń. Chciałbym wiedzieć komu zależy na przerwaniu i nie dokończeniu budowy.

Kończąc ten wątek chciałbym mieć przekonanie, że zaawansowanie budowy i powyższe informacje zakończą tego typu działania i wspólnie będziemy świętować otwarcie obiektu

Mając na celu uniknięcie dalszych niejasności bardzo proszę przedstawicieli mediów o kontaktowanie się ze mną poprzez adres mailowy: biuro@blackbird.info.pl w celu pozyskania prawdziwych informacji i autoryzacji.

Z poważaniem:

Prezes Zarządu Grupy Blackbird
Jan Kos

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
9 Komentarze
 1. Kiedy zapłaci Pan Jan Kos pisze

  A co z wypłaceniem bardzo wielu wykonawców tej inwestycji. Dramattttt

 2. Blackbird.Driver pisze

  Ręka ręke myje haha a kos kosowi oka nie wydłubie 😀 wypisz co trafiło na bp na prazmowskiego to się cale manko wyjaśni

 3. Przybysz z Brzeska pisze

  Przekręt dekady w Nowym Sączu… bo stulecia to Brenvile a my ciułacze Lachy Sądeckie za to płacimy. Hanzel do więzienia… Chłopie Prezesie miej na starość trochę szacunku dla Sandecji. Teraz rozkaz spadku a potem Wiśniowski albo Fakro sobie sprywatyzują miejski klub. Na pastwisku łamagi grać między krowimi plackami ! Okocimskiemu też browar przekazał swego czasu 10 mln na poprawę warunków ( byli na zapleczu ekstraklasy) to w 3 lata zniszczyli klub a pieniądze. CBA haha następni do kontroli ! Tylko nie ma przez kogo !

 4. Anonim pisze

  No przecież stając w przetargu zaniżali cenę musieli się tłumaczyć ’ rażąco niską ceną ’ ale przecież prezes Kos kocha klub z Nowego Sącza i chciał wspomoc Sandecje a już wtedy wiedział że Ludomir H. Pozwoli wybudować złodziejom kolejne dwie trybuny i zrobi waloryzację…

 5. 5 liga wita pisze

  Hm stając w przetargu blackbird wygrał rażąco niską ceną ( cena niższa o 30 % niz srednia innych ofrrentow ) bo pan Kos kocha klub z Nowego Sącza tak samo jak kocha prezydenta miasta! Ludomir H. Już wtedy wiedział że zostaną wybudowane kolejne dwie trybuny na których Pan Kos odrobił straty – a zapis w umowie między miastem a generalym wykonawcą przewidywał waloryzację tak wysoką że każdemu się opłaci. KKS NA TRUBUNACH dla dla nic nie podejrzewających nastolatków brzmi jeszcze głośniej…

 6. ZerowaLiga pisze

  Oby wszyscy co byli za budową tego scierwa krążą jak najdłuzej wokół szpitala szukając miejsca parkingowego gdy ich bliscy tam trafią !!!

 7. Lukasz pisze

  A ja ze stadionu się cieszę, szkoda tylko że inauguracja będzie szczebel niżej…
  A przekręty nie mi oceniać… Wszędzie są i każdy je robi. Mam tylko nadzieję że nadejdzie czas rozliczeń…
  I co do miejsca budowy to też trochę fatalnie… Stadiony powinny być gdzieś poza ścisłym centrum budowane…

 8. Stanisław pisze

  Pan Kos stary wyjadacz.Kiedys za pobrany z mojej firmy materiał budowlany jako właściciel hurtowni chciał mi zapłacić cukrem i mąką.Dobre co?

 9. Pree pisze

  Kara umowna i koniec z Kodem,niech dalej piecze kiełbaski,i opowiada dyndrymaly, skandal,a Prezdent Bochenek dalej zadowolony

Zostaw odpowiedź