miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Mistrzostwa Nowego Sącza w darta! Zapisy trwają, śpiesz się – liczba miejsc ograniczona

0 604

Nowosądeckie Stowarzyszenie Darta zaprasza na Mistrzostwa Nowego Sącz. Impreza odbędzie się już 19 września (sobota) w restauracji „Chata Zbója” (ul. Nadbrzeżna 40). Wydarzenie odbywa się pod patronatem prezydenta Nowego Sącza Ludomira Handzla.

 

Czytaj również: Sądecka Jesień Kulturalna przed nami [Harmonogram]

 

Turniej rozgrywany zostanie w kat. mężczyźni i kobiety. Z powodu aktualnej sytuacji epidemicznej liczba zawodników ograniczona została do 50 osób (40 mężczyzn oraz 10 kobiet)Więcej informacji znajdziesz na Facebook – KLIK

Zapisy: dart.nowysacz@gmail.com lub pod nr. telefonu 792 831 234 (Karolina) i 887 811 231 (Adam). Zapisy przyjmowane są do 16 września (środa) – wpisowe 35 zł.

Patronat nad wydarzeniem objął serwis miastoNS.pl

 

 

Dart, rzutki, lotki (ang. Darts) – gra, a raczej różne powiązane ze sobą gry, w których celem jest trafianie niewielkimi lotkami w tarczę zawieszoną na ścianie. Przez lata korzystano z różnych tarcz i różnych zasad. Dziś określenie „dart” kojarzone jest głównie ze standaryzowaną grą, mającą specyficzną tarczę i ustalone zasady.

Dart jest zarówno profesjonalnym sportem, jak również tradycyjną lokalową rozrywką, bardzo popularną w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, krajach skandynawskich, Stanach Zjednoczonych oraz w wielu innych krajach.

Nie wiadomo do końca, kto wymyślił grę w darta. Sam pomysł tablicy prawdopodobnie pochodzi od przekroju poprzecznego drzewa, lecz niektóre zapiski historyczne sugerują, że pierwszymi tablicami do darta były spody beczek do wina, od czego miała wywodzić się pierwsza nazwa gry – „butts”. Spekuluje się również, że sport ten wziął swoje początki od rywalizacji pomiędzy znudzonymi wojownikami w przerwie między kolejnymi bitwami. Żołnierze rzucali krótkimi strzałami w powierzchnię pnia drzewa. Kiedy kora schła, pęknięcia tworzyły „pola”. Wkrótce zaczęły pojawiać się regionalne zasady, a stolarze, którzy upatrzyli sposób na szybki i łatwy zarobek, zaczęli produkować odpowiednie tablice dla lokalnych pubów (przeprowadzkę do lokali wymusiła m.in. mroźna zima). Gdy gra zaczęła być popularna wśród społeczeństwa, nawet mniej zamożna szlachta zaczęła próbować swych sił w tym nowym sporcie.

Rafał Kmak
fot. Stowarzyszenie Darta
źródło: Wikipedia

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź