Nasza krajanka na podium Tour de France! Brawa dla Katarzyny Niewiadomej

1 2 293

Urodzona w Limanowej, mieszkająca w Ochotnicy Górnej (pow. nowotarski) kolarka Katarzyna Niewiadoma bardzo dobrze spisuje się w prestiżowym wyścigu Tour de France. O czym informowały niektóre media, podając informacji o tym, jak sobie radzi na trasach „wielkiej pętli” reprezentantka naszego kraju. A poradziła sobie bardzo dobrze! Katarzyna Niewiadoma (Canyon//SRAM) ukończyła kobiecy Tour de France na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej. Na finałowym, ósmym etapie finiszowała jako czwarta. Warto dodać, że pierwsze, kolarskie kilometry, zawodniczka kręciła również w Nowym Sączu podczas organizowanych przez STC zawodów: Kryterium Kolarskiego i Wyścigu Doliną Popradu.

Czytaj również: Tarcza Herbowa „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza” dla Mariana Salamona

Panie rozpoczęły rywalizację w „Wielkiej Pętli” przed tygodniem, w dniu zakończenia zmagań mężczyzn. Niewiadoma od samego początku jechała niezwykle czujnie i szukała swoich szans również na triumf etapowy. W łącznej klasyfikacji zwyciężyła Van Vleuten, z gigantyczną przewagą. Druga Vollering straciła do niej 3 minuty i 48 sekund. Niewiadoma – 6:35.

Historyczny sukces Katarzyny Niewiadomej
Sobotni, królewski odcinek zmagań ukończyła jako piąta, a w klasyfikacji generalnej zajmowała po nim trzecie miejsce, będąc o krok od historycznego sukcesu, jakim bez wątpienia jest podium Touru. W niedzielę postawiła kropkę nad „i” – na górskim odcinku z metą na podjeździe Super Planche des Belles Filles zajęła czwarte miejsce. Wyprzedziły ją dwie zawodniczki, które plasowały się przed nią w „generalce” – triumfatorka, Annemiek Van Vleuten (Movistar) oraz Demi Vollering (SD-Worx) oraz Silvia Persico (Valcar).

27-letnia Polka od lat należy do ścisłej, światowej czołówki. Podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata w Leuven wywalczyła w wyścigu ze startu wspólnego brązowy medal. Na koncie ma również między innymi liczne lokaty na podium Strade Bianche czy triumf w Amstel Gold Race.

Katarzyna Niewiadoma (ur. 29 września 1994 w Limanowej) – polska kolarka szosowa, zawodniczka niemieckiego zespołu Canyon SRAM Racing, młodzieżowa mistrzyni Europy w wyścigu ze startu wspólnego, brązowa medalistka mistrzostw świata w wyścigu ze startu wspólnego (2021) oraz w jeździe drużynowej na czas (2015).