miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nowosądeczanin Michał Pasiut Mistrzem Polskim w ekstremalnym slalomie

0 597

Pochodzący z Nowego Sącza Michał Pasiut został Mistrzem Polski kajakarstwa górskiego w kategorii Extreme Slalom. Dodajmy, Michał jest wychowankiem Startu Nowy Sącz. Podczas mistrzostw Polski w Kajakarstwie górskim, które odbyły się w Krakowie złote krążki zdobyli również sądeczanie: Klaudia Zwolińska (pisaliśmy o tym tutaj – KLIK) i Dariusz Popiela (pisaliśmy o tym tutaj – KLIK).

 

Czytaj również: Jubileuszowy X Charytatywny Bieg Św. Rocha wkrótce! Pobiegnij dla Kacpra Basty

 

W niedzielę po raz trzeci wyłoniono medalistów mistrzostw Polski w slalomie ekstremalnym. Ta konkurencja została włączona do programu najbliższych igrzysk olimpijskich w Paryżu. Jest niezwykle efektowana.

Zawodnicy startują ze specjalnej rampy, a w jednym przejeździe bierze udział czterech. Wygrywa pierwszy na mecie, który najlepiej poradzi sobie z omijaniem bramek i w wyznaczonej strefie zrobi eskimoskę, czyli obrót kajakiem pod wodą. Tytuły mistrzowskie wywalczyli Stach i Michał Pasiut.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Michał Pasiut (@michal_pasiut)

Organizatorzy mieli sporo problemów z przeprowadzeniem tegorocznych mistrzów. Ze względu na obfite opady deszczu i wysoki poziom wody na torze odwołano piątkową i sobotnią rywalizację. Cały trzydniowy pogram zawodów przeprowadzono w niedzielę, rezygnując tylko z wyścigów kwalifikacyjnych.

Krakowskie zawody były jednocześnie kwalifikacją do reprezentacji na mistrzostwa świata, które w dniach 21-26 września odbędą się w Bratysławie. Polska w każdej konkurencji będzie mogła wystawić trzy zawodniczki i trzech zawodników.

Michał Pasiut (ur. 29 czerwca 1991 w Nowym Sączu) – kajakarz górski. Kajakarstwo uprawia od 2001. Był zawodnikiem KS Start Nowy Sącz, gdzie jego trenerem był Zbigniew Bobrowski. Następnie został zawodnikiem AZS AWF Kraków, gdzie trenuje go Janusz Żyłka Żebracki.

Osiągał sukcesy w kategoriach juniorskich i młodzieżowych. W 2008 został mistrzem Europy juniorów w konkurencji K-1 drużynowo (indywidualnie wywalczył czwarte miejsce), w 2009 wicemistrzem Europy juniorów w konkurencji K-1. W 2008 zdobył srebrny medal mistrzostw świata juniorów w konkurencji K-1. Podczas młodzieżowych mistrzostw Europy zdobył trzy medale: złoty w 2014 (K-1 drużynowo), srebrny w 2010 (K-1 drużynowo) i brązowy w 2013 (K-1 drużynowo). W 2014 został młodzieżowym mistrzem Świata w konkurencji K-1 drużynowo.

W 2018 zdobył srebrny medal mistrzostw Europy seniorów w konkurencji K-1 drużynowo (z Dariuszem Popielą i Mateuszem Polaczykiem). Na mistrzostwach świata seniorów zdobył w tej samej konkurencji medal srebrny w 2018 (z Dariuszem Popielą i Mateuszem Polaczykiem) i medal brązowy w 2019 (z Dariuszem Popielą i Krzysztofem Majerczakiem). Indywidualnie najlepszy wynik osiągnął na mistrzostwach świata w 2018, zajmując w finale 9. miejsce.

Na zawodach Pucharu Świata pierwszy raz w finale znalazł się w 2018 (9. miejsce w Augsburgu). Na zawodach Pucharu Świata w 2019 popłynął w finale zawodów w Lee Valley (7. miejsce), w Bratysławie (2. miejsce) i Pradze (10. miejsce). W tym samym roku był także 10. w finale próby przedolimpijskiej w Tokio.

W 2011 i 2014 został mistrzem Polski seniorów w konkurencji K-1, w 2017 zdobył w tej samej konkurencji wicemistrzostwo Polski seniorów.

źródło: Instagram, Wikipedia
fot. Instagram

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź