miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Pływacy z STP Nowy Sącz wracają z czternastoma medalami [ZDJĘCIA]

0 593

W trakcie XIII Ogólnopolskich Zawodach Pływackich o Puchar Rycerza Kmity w Zabierzowie sądeccy pływacy z MKS STP Nowy Sącz zdobyli trzecie miejsce na podium w klasyfikacji drużynowej oraz przywieźli w sumie czternaście medali, w tym sześć złotych.

Czytaj również: Sądeccy karatecy z Klubu Okinawa Karate zdobyli 9 medali

W miniony weekend drużyna MKS STP Nowy Sącz wzięła udział w XIII Ogólnopolskich Zawodach Pływackich o Puchar Rycerza Kmity, które odbyły się w Zabierzowie koło Krakowa. Są to jedne z najbardziej prestiżowych zawodów w kalendarzu pływackim porównywane przez środowisko pływackie do Mistrzostw Polski. Przez trzy dni 347 zawodników reprezentujących 44 kluby z całej Polski brało udział w pięciu blokach startowych, w których rozegrano 37 indywidualnych wyścigów i jeden drużynowy.

Najważniejszą konkurencją podczas zawodów był „Mały Memoriał Rycerza Kmity” rozgrywany dla 10 – 13 latków na dystansie 100m stylem motylkowym oraz „Duży Memoriał Rycerza Kmity” dla 14-latków i starszych zawodników w tym samym stylu, ale na dystansie 200m. Konkurencje na dystansach 25m, 50m i 100m zostały przeprowadzone systemem eliminacji i finału, zaś konkurencje na dystansach 200m, 400m, 800m, 1500m odbyły się seriami na czas.

Pierwszego dnia zawodów uczestnicy sprawdzali swoje umiejętności na długich dystansach: 400m, 800m i 1500m stylem dowolnym oraz 400m stylem zmiennym. – W tym dniu 13-letni zawodnik Filip Mordarski, w obecności swojego trenera Jacka Michałowskiego w pięknym stylu wygrał konkurencję 400m stylem dowolnym z czasem 4:23.78. W drugim dniu zawodów na starcie pojawili się pozostali zawodnicy błękitnych w obecności trenera Tomasza Jasiurkowskiego – informuje STP Nowy Sącz.

Drugi blok zawodów składał się głównie z eliminacji na 100, 200m stylem motylkowym, 25, 50 i 200m stylem dowolnym, 25, 50m stylem klasycznym, 100m zmiennym i 200m stylem grzbietowym. – Niekwestionowanym faworytem wyścigu na dystansie 100 metrów stylem motylkowym był Filip Mordarski, który w eliminacjach „Małego Memoriału Rycerza Kmity” pobił dotychczasowy rekord zawodów w tej konkurencji, uzyskując czas 1:03.09, awansując tym samym do finału – zaznaczają trenerzy z STP.

Podczas trzeciego, popołudniowy bloku posypały się medale dla sądeckich pływaków. – W pierwszej kolejności na finałowej platformie stanęła Karolina, która na dystansie 25m stylem dowolnym uzyskała trzecią lokatę. Zdeterminowana, już na kolejnym finale w stylu klasycznym pokazała swojej konkurencji, że jest w świetnej formie. Początkowo dopłynęła z drugim czasem, ale po weryfikacji komisji sędziowskiej o falstarcie innej zawodniczki okazało się, że najwyższy stopień podium należy do niej. Złoty krążek zdobył także Filip za konkurencję 50m stylem dowolnym oraz srebrny medal za 100 zmiennym – relacjonują trenerzy nowosądeckiego klubu.

Ostatni blok zawodów odbył się następnego dnia. – Pierwszy w tej części zawodów start w tzw. „małym memoriale” na 100m stylem motylkowym należał do Filipa, który zostawił daleko w tyle swoją konkurencję i jako pierwszy dotknął ściany w czasie 1:02.33, poprawiając jednocześnie swój własny rekord ustanowiony dzień wcześniej. Kolejny finał, tym razem na dystansie 25m motylkowym odbył się z udziałem Karoliny, która na mecie zameldowała się na drugiej pozycji. Dwie długości basenu tym samym stylem pozwoliły Michałowi zdobyć brązowy krążek. Dobra passa błękitnych rozkręciła się na dobre, ponieważ w tej samej konkurencji, Filip – najszybszy sądecki pływak rozszerza swoje spektrum i pieczętuje swoje kolejne zwycięstwo. 10-letni Adrian startujący w finale z 11-latkami sięgnął po brązowy medal, ustępując zawodnikowi z drugiego miejsca jedynie o 0.28 sek. Karolin, zajmując do tej pory 2 miejsce w generalnej klasyfikacji, po starcie w finale 25m stylem grzbietowym pieczętowała swoją pozycję, zdobywając srebrny krążek. Ambitnie do finału 50m stylem grzbietowym podeszła Piętka Zuzanna i walcząc do samego końca, stanęła na drugim miejscu podium. Po przemyślanej decyzji trenera o rezygnacji z eliminacji na 100m stylem dowolnym Jakub Kurzeja miał szansę na medal w swoim ulubionym wyścigu na 50m stylem grzbietowym. Wykorzystał ją i sięgnął po brązowy krążek Rycerza Kmity. Ostatni start Filipa, który nie oddał sukcesu z eliminacji, to kolejne złoto w tej samej konkurencji w „grzbiecie” i udowodnienie kolejny raz, że jest nietuzinkowym zawodnikiem – dodaję trenerzy.

Łącznie pływacy z MKS STP Nowy Sącz zdobyli 14 medali, w tym 6 złotych, 4 srebrne i 4 brązowe krążki. Jedenastoosobowa drużyna sądeckich pływaków zajęła III miejsce w statystyce medalowej klubów w XIII Ogólnopolskich Zawodach Pływackich o Puchar Rycerza Kmity. O jeden krążek więcej zdobyli jedynie gospodarze, zaś SMS Galicja Kraków, która zajęła najwyższy stopień podium, rywalizowała z sześciokrotnie większą liczbą zawodników.