miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Poczuj się jak w Stranger Things! Turniej gier fabularnych już w ten weekend

0 946

Już w najbliższą sobotę (11 czerwca) odbędzie się druga edycja Sądeckich Spotkań RPG (ang. Role Playing Games). Ta wyjątkowa forma rozrywki to nic innego jak gry fabularne. Nie potrzebujemy tutaj dostępu do internetu, czy konsoli. Wystarczy plansza, pionki oraz nasza… kreatywność. Sami tworzymy fabułę, budujemy scenariusz i rzucamy kośćmi. Emocje są wyjątkowe, a co najważniejsze dzieciaki i młodzież rozmawiają ze sobą, co w dzisiejszych czasach jest coraz mniej popularne. Zapisy już trwają! Zapraszamy. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Czytaj również: Mistrzostwa Sądecczyzny w szachach za nami [Wyniki]

Co to jest RPG, czyli gry fabularne (ang. Role Playing Games)?
Gry fabularne powstały już blisko 50 lat temu. Dzisiaj przeżywają renesans, wchodząc na stałe do szeroko pojętej popkultury, czy to za sprawą kanałów na YouTube i Twitch, które zdobywają coraz większą widownię, gdzie można pooglądać znane osoby grające właśnie w gry fabularne. Czy za sprawą seriali i filmów, w których coraz częściej pojawia się to hobby (jako przykład bardzo popularne Stranger Things).

W dużym skrócie gra fabularna to snucie opowieści, tworzenie wspólnej fikcji. To tak jakbyśmy czytali książkę lub oglądali film, ale mamy całkowitą kontrolę nad wyborami i decyzjami głównego bohatera. Wygląda to bardzo prosto. Kilka osób siada razem, najlepiej przy stole. Jedna z nich to mistrz gry, osoba która jest reżyserem całej opowieści, często i scenarzystą. Gracze tworzą swoich bohaterów opowieści, gdzie poza tłem fabularnym określa się jakieś liczbowe współczynniki postaci. Służą one do wykonywania testów (rzut kośćmi) w newralgicznych momentach opowieści. Kiedy jest wszystko gotowe, mistrz gry zaczyna opowiadać… Opisuje i określa rzeczywistość wokół postaci graczy, ci opowiadają o działaniach swoich bohaterów, mistrz z kolei określa konsekwencje działań graczy i ich wpływ na opowiadaną fikcję. Odpalamy ekran z najlepszą możliwą rozdzielczością – czyli naszą wyobraźnię. I tak spędzamy kilka godzin, tworząc niepowtarzalną i wyjątkową opowieść – mówi nam Marek Witkowski z grupy miłośników gier planszowych.

Miłośnicy gier postarali się o dużą różnorodność systemów, które będą dostępne dla uczestników podczas zawodów 11 czerwca. Do wyboru udostępnią klasyczne fantasy czerpiącego inspiracje z twórczości JRR Tolkiena, opowieści grozy bezpośrednio odnoszące się do prozy HP Lovecrafta, czy współczesny świat w konwencji urban fantasy i horroru. Szczegóły na plakacie poniżej.

Wydarzenie organizowane jest dla początkujących i doświadczonych graczy. Tym pierwszym zapewniamy przyjazną atmosferę i dobrą – na wprowadzenie w hobby – rozgrywkę. Dla bardziej doświadczonych graczy również mamy specjalne sesje. Staramy się aby każdy uczestnik bardzo dobrze spędził ten czas. W końcu o to w tym wszystkim chodzi. O dobrą zabawę. Z założenia również wydarzenie przeznaczone jest dla młodzieży i osób dorosłych. Każda sesja ma swoje ograniczenia wiekowe – dodają organizatorzy.

Więcej informacji i formularz zgłoszeniowy – KLIK

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź