miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Sądeczanie w kadrze narodowej! Popiela, Hedwig, Pasiut i Zwolińska najlepsi

0 2 058

W ten weekend w Krakowie zjawiła się plejada najlepszych specjalistów od slalomu kajakowego i kayak crossu w naszym kraju, którzy w ramach Krakowskich Slalomów – II Memoriału im. Stefana Kapłaniaka walczyli nie tylko o zwycięstwo i nagrody finansowe. Polacy przede wszystkim rywalizowali o miejsce w kadrze narodowej na tegoroczny, przedolimpijski sezon. W kadrze znajdziemy znane w Nowym Sączu nazwiska, zakwalifikowali się m.in: Dariusz Popiela, Grzegorze Hedwig, Michał Pasiut, Klaudia Zwolińska i Katarzyna Liber. Gratulujemy!

Czytaj również: 20 lat po maturze. Spotkanie absolwentów III Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu

Jednym z największych bohaterów zmagań w stolicy Małopolski był Dariusz Popiela. 37-latek jeszcze raz udowodnił, że wiek nie gra roli, wykorzystując na torze Kolna swoje ogromne doświadczenie. Wielokrotny mistrz kraju w K1 był pierwszy i drugi, dzięki czemu zasłużenie po raz kolejny znalazł się w składzie narodowej reprezentacji.

– To były dwa weekendy walki w Bratysławie i Krakowie. W mojej kategorii zawsze eliminacje są najbardziej zacięte i wyrównane, dlatego bardzo cieszę się ze swojej dyspozycji, ponieważ zameldowałem się na pierwszym miejscu i wygrałem trzy razy z rzędu, co pozwala optymistycznie patrzeć w sezon. Dziękuję trenerowi Jakubowi Chojnowskiemu za przygotowania, a mojemu zespołowi za wsparcie. To będzie kolejny rok z orzełkiem na serduchu. Rywalizacja stała na wysokim poziomie, a eliminacje to zawsze gra nerwów, tym bardziej fajnie, że głowa bardzo dobrze funkcjonowała – mówi Popiela, nie narzekając na piątkową i sobotnią aurę. – Pogoda generalnie dopisywała, choć trochę nam wiało, ale na szczęście nie było podmuchów wiatru i wiało ze stałą prędkością. Najgorsze w naszym sporcie są zmienne warunki, kiedy właśnie kręci wiatrem. Pływamy na centymetry od palików i gdy palik delikatnie drgnie, zmienia to bardzo dużo i decyduje czasami o punktach karnych. Tor Kolna będzie teraz poddany kosmetycznej modernizacji przed Igrzyskami Europejskimi i mamy nadzieję, iż bez zmiany figur, bo na takich ustawieniach pływaliśmy od miesięcy. Liczę, że domowy tor będzie nam sprzyjał i cieszę się z możliwości reprezentowania kraju na tych zawodach. Formę budować będziemy w oparciu o starty w Pucharach Świata, które są przed nami w Augsburgu i Pradze – powiedział czterokrotny medalista mistrzostw globu.

W konkurencji K-1, oprócz Popieli, w seniorskiej kadrze zmieścili się Michał Pasiut oraz Mateusz Polaczyk. Z kolei w tej samej kategorii wśród kobiet zgodnie z przewidywaniami bezkonkurencyjna okazała się Klaudia Zwolińska, a czołową trójkę uzupełniały Dominika Brzeska oraz Natalia Pacierpnik. Te trzy panie dostały też powołanie do reprezentacji Polski.

Poniżej najlepsi z najlepszych z KLUB SPORTOWY START NOWY SĄCZ zakwalifikowani do kadry narodowej:

Seniorzy:
Dariusz Popiela
Klaudia Zwolińska-Canoe Slalom Athlete
Dominika Brzeska
Grzegorz Hedwig
Katarzyna Liber

Młodzieżowcy do lat 23:
Michał Ciągło
Dominika Brzeska
Dominika Danek
Szymon Nowobilski
Katarzyna Liber

Juniorzy:
Jan Piprek
Marcel Leśniak
Hanna Danek
Zuzanna Piprek

W C-1 równych nie miał sobie Kacper Sztuba. Reprezentant AZS AWF Kraków tym razem dwukrotnie okazał się lepszy od Grzegorza Hedwiga, dla którego ważnym startem będą zbliżające się wielkimi krokami Igrzyska Europejskie.

– Przeważnie o tej porze tor jest zalany, a w tym roku nie dość, że bez podtopień, to na dodatek świeciło piękne słoneczko. Co do samych zawodów, to jestem zadowolony. Jestem w trakcie budowania formy, więc takie przejazdy napawają optymizmem. Czuję, że wykonaliśmy z trenerami dobrą robotę, która przyniesie efekt w sezonie – uważa Hedwig, zawodnik Startu Nowy Sącz.

Na podium, obok Sztuby i Hedwiga, stanął również Michał Wiercioch, który razem z wymienioną dwójką zakwalifikował się do seniorskiej kadry. Z kolei wśród kobiet w kategorii C-1 prym wiodły Aleksandra Stach, Klaudia Zwolińska i Katarzyna Liber.

Maciej Mikołajczyk, Biuro Prasowe PZKaj

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź