miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Sporo rozwodów w Diecezji Tarnowskiej. Jakie powody tych trudnych decyzji?

1 1 965

Prawie 140 spraw zakończyło się w Sądzie Diecezjalnym w Tarnowie w 2021 roku. Wpłynęło około 120 nowych wniosków o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Sąd podsumował swoją pracę i rozpoczął ją w Nowym Roku podczas uroczystego spotkania z biskupem tarnowskim Andrzejem Jeżem.

 

Czytaj również: VAT na żywność i gaz do 0%. Podstawowe koszty życia mocno w dół

 

Nowych wniosków w ocenie oficjała Sądu Diecezjalnego w Tarnowie ks. Rafała Wierzchanowskiego, jest dużo, ale bywały lata, że było ich więcej. Jak dodaje, wpływ na to miała także pandemia.

Wyroków pozytywnych jest zawsze więcej, to prawie 80 procent. Wyroki negatywne to 20 procent. Byłoby więcej decyzji negatywnych, gdyż sprawy, które nie rokują na pozytywne rozstrzygnięcie, nie mają podstaw na wniesienie do sądu są od razu oddalane – dodaje.

Do sądu często zgłaszają się pary z krótkim stażem małżeńskim, różne są także przyczyny.

Mamy wiele tytułów, które powodują nieważność małżeństwa, najwięcej dotyczy psychicznej niezdolności, która ma rozmaite oblicza. Często są to nałogi, nie tylko związane z alkoholem, narkotykami, ale także ze światem mediów elektronicznych. Ostatnio mieliśmy takie wyroki, gdzie podstawą niezdolności było uzależnienie od gier komputerowych – podkreśla ksiądz oficjał.

Sąd Diecezjalny prowadzi trzy poradnie prawo – kanoniczne, w których można bezpłatnie uzyskać poradę. Działają one w Tarnowie, Nowym Sączu i w Mielcu. W 2021 roku skorzystało z nich prawie 800 osób.

Ks. dr Rafał Wierzchanowski radzi, by korzystać z tych poradni.

Zauważamy na terenie diecezji działalność prawników świeckich, którzy niekoniecznie mają wymagane kwalifikacje i wiedzę do tego, by podpowiadać właściwie, ukierunkowywać strony. Zdarza się, że osoby po takich poradach składają sprawę do sądu, ale są one oddalane z uwagi na błędy merytoryczne, albo na brak podstaw. W sytuacji, gdy mamy wątpliwości co do ważności bądź nie swojego związku małżeńskiego, radzę by korzystać z bezpłatnych porad – dodaje.

Proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa trwa w tarnowskim sądzie diecezjalnym 2-3 lata.

źródło: Diecezja Tarnowska
fot.: Pixabay.com

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
  1. Mariusz pisze

    a moze dlatego że co bóg złączy to tarnów za 2tysiące złotych rozdzieli ??

Zostaw odpowiedź