miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Tablica cieni i 5S – jak pomaga w organizacji pracy?

0 509

Tablica cieni to akcesorium bardzo często stosowane w metodzie 5S, która jest kluczową częścią Lean Manufacturing. Pozwala na efektywne utrzymanie czystości w zakładzie i kontrolę stanu przedmiotów. Zmniejsza ilość czasu potrzebnego pracownikom na znalezienie niezbędnych narzędzi. Z poniższego artykułu dowiesz się, czym jest tablica cieni i jakie ma zastosowanie w branży przemysłowej.

Tablica cieni 5S – sposób na utrzymanie porządku w zakładzie

Tablice 5S to artykuły pomagające w uporządkowanej organizacji narzędzi oraz przedmiotów do sprzątania. Ich inna nazwa to “kącik czystości”. Akcesoria mają formę tablicy z nadrukowanymi grafikami w kształcie wybranych artykułów. Rysunki przypominają cienie. Gdy jedno z narzędzi będzie nieobecne, pracownik szybko dostrzeże jego brak. Kąciki czystości pozwalają kontrolować liczbę niezbędnych akcesoriów na stanowiskach pracy oraz dbają o ład i porządek. Z ich pomocą zatrudnieni wiedzą, gdzie mają odłożyć dany przedmiot, co zapobiega zbędnemu bałaganowi. Można je spotkać w każdym zakładzie, który ma wdrożone zasady 5S. Tablice cieni zawsze są ustawione pionowo. Można je zawiesić na ścianie, postawić na stojaku lub potraktować jako zwykłą tablicę. Ważne, aby znajdowały się nieopodal stanowisk i były w zasięgu ręki pracownika.

Metoda 5S – do czego służy?

Metoda 5S służy do maksymalnego wykorzystania powierzchni przemysłowej. Odpowiada za utrzymanie wysokiego standardu czystości w zakładzie. Opiera się na uporządkowaniu narzędzi i systematycznym odkładaniu przedmiotów na swoje miejsce. Tablice cieni pomagają wdrożyć system i odpowiadają za właściwą organizację na stanowisku pracy. Metoda 5S to podstawa Lean Manufacturing.

Metoda 5S składa się z 5 punktów:

  • 1S – Selekcja/Sortowanie,
  • 2S – Systematyka,
  • 3S – Sprzątanie,
  • 4S – Standaryzacja,
  • 5S – Samodyscyplina i samodoskonalenie.

System 5S, aby był skuteczny, musi zawierać wszystkie wyżej wymienione kroki. Pomagają w tym tablice cieni. Z ich pomocą narzędzia są posortowane, a miejsca do odkładania odpowiednio wyznaczone. Odpowiadają za wyrobienie dobrych nawyków u pracowników. Co więcej, metoda 5S pozytywnie wpływa na właściwą organizację stanowiska pracy, porządek, brak zbędnych przedmiotów wokół biurka i maszyn, wysoką kulturę organizacyjną, a także lepszą ergonomię. Zatrudnieni marnują mniej czasu na szukanie potrzebnych narzędzi, a po zakończeniu czynności odkładają je na swoje miejsce. Tablice 5S pozytywnie oddziałują na otoczenie, czyniąc go bardziej przyjaznym i uporządkowanym.

Zakład spożywczy a metoda 5S

Kącik czystości 5S ma duże zastosowanie w przemyśle spożywczym. To branża, w której utrzymanie porządku stoi na pierwszym miejscu. Pracownicy muszą regularnie sprzątać swoje stanowiska pracy, a narzędzia do przeprowadzenia tych czynności powinny być cały czas dostępne. Co więcej, przemysł spożywczy jest dość wymagający – zatrudnieni nie mogą mieć dużego kontaktu z innymi powierzchniami płaskimi niż wyznaczone miejsca. Tablica 5S niezwykle usprawnia proces sprzątania i odkładania przedmiotów na swoje miejsce. Dzięki nim pracownicy mają szansę posprzątać swoje stanowisko po skończonej zmianie, nie tracąc przy tym zbyt dużej ilości czasu. Należy pamiętać, że widoczny kącik czystości przypomina zatrudnionym o dobrych nawykach, sprawiając, że staje się to dla nich regularnym działaniem, a nie przykrym obowiązkiem.

Zakład spożywczy to branża, w której 5S musi zostać wdrożone. Czystość, porządek i bezpieczeństwo stoją tam na pierwszym miejscu. Zatrudnieni odpowiadają nie tylko za siebie, ale i pracowników wokół. Tablice cieni ustawione w widocznym miejscu motywują ich do pożądanych zachowań.

Wysokiej jakości kąciki czystości można nabyć w sklepie Wammashop.pl. To miejsce, w którym znajdziesz artykuły przeznaczone do zakładu spożywczego. Akcesoria wykonano z wytrzymałej na uszkodzenia mechaniczne stali nierdzewnej. Materiał jest odporny na negatywne działanie wilgoci i substancji chemicznych. Wybrane produkty mogą mieć nadrukowane logo firmy, dostosowany napis, a także różnorodny design. Tablice cieni dostępne w Wammashop.pl to gwarancja skutecznie wdrożonego systemu 5S. Zapraszamy do zapoznania się z całą ofertą sklepu.

– Materiał partnera

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź