miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Wiemy, dlaczego coraz więcej osób uczula się na pyłki

3 914

Zmiany klimatyczne w połączeniu z pyłem zawieszonym powodują, że ten sezon alergii jest jeszcze intensywniejszy. – Wiedzieliśmy już od dawna, że pyłki działają coraz agresywniej, ale niedawno odkryliśmy mechanizm, dlaczego tak się dzieje – powiedziała PAP prof. Ewa Czarnobilska, której zespół opublikował wyniki badań na ten temat.

Czytaj również: Oldschoolowa bryka w Nowym Sączu. Poznajcie PAO [Zdjęcia, film]

W krakowskim Zakładzie Alergologii Klinicznej i Środowiskowej CM UJ prowadzono badania pyłków brzozy. W warunkach laboratoryjnych szczegółowo analizowano ich skład i tym samym właściwości alergenne. Jak podają badacze, zbierano pyłek brzozy z terenów o dużym zanieczyszczeniu, m.in. w Krakowie, przy głównych traktach komunikacyjnych oraz z obszarów o mniejszym zanieczyszczeniu, np. w Niepołomicach. Następnie porównywano skład białek tych pyłków (odpowiedzialnych za reakcję alergiczną).

– Okazało się, że pyłek z krakowskich drzew zawierał więcej alergenów w porównaniu do tych rosnących w czystszym środowisku – powiedziała PAP prof. Ewa Czarnobilska, kierownik Zakładu Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Collegium Medicum w Krakowie.

– Obserwujemy, że obecnie pacjenci uczuleni na pyłek brzozy, którzy mieszkają w miastach, mają nie tylko objawy alergicznego nieżytu nosa i zapalenia spojówek, ale również astmę sezonową. Z drugiej strony osoby, które nigdy wcześniej nie miały alergii, teraz w wieku dorosłym zgłaszają się do lekarza, najczęściej z ciężkim zapaleniem spojówek, a my potwierdzamy u nich uczulenie na brzozę – wyjaśniła.

Jak zwróciła uwagę, aktualnie pyłki są bardzo agresywne, ponieważ z jednej strony mają więcej w sobie alergenów, a dodatkowo transportują na swojej powierzchni pył zawieszony.

Co więcej, jak zauważają naukowcy, zmiany klimatyczne mogą wydłużać sezony pyłkowe, szczególnie drzew, np. brzozy czy olchy. Wyższe temperatury powietrza powodują wcześniejsze pylenie.

Z roku na rok, na wiosnę trafia do mnie coraz więcej pacjentów z objawami łzawiących i piekących oczu, często z uporczywym świądem, nasilonym katarem, a nawet dusznościami wskazującymi na astmę – opisywała alergolog.

Lekarze radzą pacjentom z objawami wiosennej, coraz silniejszej alergii, odczulanie, które powinni rozpocząć jeszcze jesienią – przed sezonem pylenia.

Źródło: PAP
fot.: pixabay.com

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
3 Komentarze
  1. Kajra GZ pisze

    dziewne ze przed strzepieniami nie było czegos takiego !! wszczepili wam wierusy w strzepionkach to teras sie męczczcie !!!

  2. normalnyns pisze

    Znowu odezwała się super „madka” Chwyć się lepiej za tego harnasia co go teraz trzymasz w dłoni i zapal szluga. To zdecydowanie lepiej Ci wychodzi. He he he

  3. Kajra GZ pisze

    do @nienormalnyns : Po co mam łapadź jak go czymam w rence wg ciebie ? o.0 wróc do gimnazzjum

Zostaw odpowiedź