miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Wizja sądeczanina olśniewa. Mamucia skocznia jako praca magisterska obroniona na pięć z +

4 9 380

Władze Politechniki Krakowskiej pochwaliły się koncepcją kompleksu pięciu skoczni narciarskich w Szczawnicy. Autorem wizji jest pochodzący z Łososiny Dolnej Dominik Pacholik. Wizja młodego architekta, który wykorzystał ją jako temat pracy magisterskiej urzekła wszystkich. Sam Dominik obronił pracę na 5+.

 

Czytaj również: Rekordy turystyczne w Małopolsce, ale branża obawia się powrotu lockdownu

 

Zaczęło się od pracy magisterskiej jednego ze studentów Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Dominik Pacholik, wielki fan skoków narciarskich, zaprojektował kompleks narciarski z pięcioma skoczniami. To, co najbardziej rozgrzało opinię publiczną w jego pracy, to koncepcja skoczni „mamuciej” o punkcie konstrukcyjnym K200. Dla miłośników tego sportu tak gigantyczne obiekty to Święty Graal skoków narciarskich, powód do chluby i jednocześnie spełnienie marzeń wielu polskich kibiców, bowiem nigdy wcześniej na terenie naszego kraju nie istniała żadna mamucia skocznia – mimo że rozmowy na temat jej budowy pojawiły się jeszcze za czasów “małyszomanii”, czytamy w Gazecie Wyborczej.

 

 

Architekt z Łososiny Dolnej podczas prac nad projektem konsultował się między innymi ze skoczkami – Dawidem Kubackim i Wiktorem Pękalą. Pracę magisterską z projektem kompleksu pięciu skoczni w Szczawnicy obronił na piątkę.

Temat z miejsca podchwyciły media. Dziennikarze telewizji publicznej w rozmowie ze studentem, który zaliczył egzamin magisterski na pięć z plusem, poinformowali, że projekt zakłada budowę pięciu obiektów: K-40, K-60, K-95, K-120 i wspomniane właśnie wyżej K-200.

Chodziło nam o to, by znaleźć miejsce, dla którego taki mamut może być impulsem do rozwoju. To miasto uzdrowiskowe, z potencjałem. Ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć turystyczną. To centrum Pienin. Wybrałem Wzgórze Jarmuta, gdyż jest tam wypłaszczenie pozwalające na wyeksponowanie skoczni, która staje się dobrze widoczna z centrum miasta. Celowaliśmy tutaj w efekt podobny do obiektu z Bergisel w Innsbrucku. Tam skocznia jest ikoną miasta – mówił Dominik Pacholik w rozmowie z TVP Sport.

Tymczasem, zdaniem Politechniki Krakowskiej, budowa kompleksu skoczni narciarskich skierowana byłaby nie tylko w stronę fanów Kamila Stocha, Piotra Żyły czy Dawida Kubackiego. Projekt mógłby przynieść spore korzyści gminie przez cały rok.

Koncepcja Dominika (…) to pomysł na kompleks pełen całorocznych atrakcji. Oprócz kilku skoczni byłyby tu przestrzenie konferencyjne i wystawowe, najdłuższa w Polsce ścianka wspinaczkowa, kolejka do zjazdu trasą skoczka narciarskiego, restauracje, platformy widokowe z widokiem na Szczawnicę, Pieniny, Beskid Sądecki i Tatry – napisały władze uczelni.

 

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
4 Komentarze
 1. 8gwiazd pisze

  zachwycajmy sie i gratulujmy gościowi pomysłu że już nigdy później o tym nie usłyszeć i nie zrealizować. to jest polska to rondo kaczyńskie w każdym mieście jest na pierwszym planie

 2. xax23 pisze

  proponuję jeszcze tor formuly 1 w okolicach Gródka , studenciak dostał by za taką wystrzałową fantazję 6+.

 3. Roman pisze

  Nie przejdzie. Ekolodzy zablokują.

 4. Art pisze

  Oj oj oj kompleks Jarka się udziela i to bardzo lepiej było tam postawić 5 oddziałów Amber

Zostaw odpowiedź