miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Zespół suchego oka – kiedy udać się po pomoc do specjalisty?

0 381

Zespół suchego oka (ZSO) to jedna z bardziej uciążliwych dolegliwości okulistycznych, której zazwyczaj towarzyszy kilka charakterystycznych objawów. Znamienne jest przede wszystkim uporczywe pieczenie oczu oraz powracające uczucie suchości. Częstymi symptomami bywają również intensywne łzawienie oka i jego widoczne zaczerwienienie. Warto przyjrzeć się nieco bliżej tej dolegliwości i dowiedzieć się, które objawy powinny nas zaniepokoić.

Pieczenie i uczucie suchości – główny objaw ZSO

Warto udać się po pomoc do specjalisty przede wszystkim wtedy, gdy bez konkretnej przyczyny odczuwasz intensywne pieczenie i suchość oczu. Jeśli nieprzyjemne objawy nie są związane z urazem mechanicznym czy alergią, najprawdopodobniej ich przyczyną jest zespół suchego oka. Bagatelizowanie przywołanych symptomów może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. W skrajnym przypadku ciągłe pieczenie i uczucie suchości prowadzi do zmian na powierzchni gałki ocznej. Nierzadko skutkuje to pojawieniem się ubytków nabłonka oraz owrzodzeń. Należy też podkreślić, że lekceważenie uporczywego pieczenia może doprowadzić do powstania poważniejszych zmian zapalnych – nie tylko w obrębie gałki ocznej, ale również na powiece.

Zwiększona produkcja łez w zespole suchego oka

Paradoksalnie, kluczowym objawem zespołu suchego oka może być także zwiększona produkcja łez. Ciągłe łzawienie, które nie ma podłoża alergicznego, również skutkuje poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Konieczność częstego przecierania oczu szybko może doprowadzić do podrażnień. Należy przy tym podkreślić, że łzy produkowane przy zespole suchego oka zazwyczaj mają nieprawidłowy skład. Co za tym idzie, nie chronią w dostatecznym stopniu powierzchni oczu, a nawet mogą przyspieszać jego wysychanie. W tym przypadku warto sięgnąć po krople nawilżające bez konserwantów, które szybko przyniosą ulgę i pomogą przywrócić równowagę hydrolipidową powierzchni gałki ocznej.

Zbieranie się wydzieliny w worku spojówkowym

Kolejnym charakterystycznym objawem zespołu suchego oka jest zbieranie się wydzieliny w worku spojówkowym. Ten symptom najczęściej występuje wraz z widocznym zaczerwienieniem oczu. Gdy zauważymy u siebie takie objawy, warto jak najszybciej udać się po pomoc do specjalisty. Okulista nie tylko przepisze odpowiednie krople do oczu, ale także spróbuje ustalić przyczynę uporczywych dolegliwości. Warto zaznaczyć, że wydzielina zalegająca w worku spojówkowym może być konsekwencją stanu zapalnego w obszarze powiek. W tym przypadku specjalista często zaleca dalszą diagnostykę, podejrzewając zakażenie bakteryjne. Przyczyną pojawiającej się wydzieliny przy zespole suchego oka może być na przykład nużeniec. Pasożyt ten często bytuje w torebkach rzęs, powodując stany zapalne powiek – charakterystycznym objawem jest wówczas zaczerwienienie nie tylko gałki ocznej, ale również powiek. Zazwyczaj wystarczy pozbyć się nużeńca, aby w krótkim czasie ustąpiły symptomy zespołu suchego oka.

Krople na zespół suchego oka – kiedy warto je stosować?

Po zdiagnozowaniu ZSO specjaliści często zalecają swoim pacjentom krople nawilżające bez konserwantów, które już po pierwszym zastosowaniu gwarantują odczuwalną ulgę. Zazwyczaj tego typu preparaty niczym sztuczne łzy tworzą na oku niewidoczny filtr, chroniąc przed czynnikami zewnętrznymi oraz nadmiernym wysuszeniem. Wystarczą 2-3 krople, aby pozbyć się uczucia suchości i uporczywego pieczenia. Takie środki są dostępne bez recepty, ale w przypadku wątpliwości warto skonsultować ze specjalistą wybór odpowiedniego medykamentu. Jest to szczególnie ważne po zdiagnozowaniu dodatkowych dolegliwości, które mogą wywoływać objawy charakterystyczne dla zespołu suchego oka.

Jeśli cierpisz na zespół suchego oka, sięgnij po łagodne środki farmakologiczne, w tym krople nawilżające. Nie zwlekaj z wizytą u specjalisty, zwłaszcza gdy podejrzewasz u siebie zakażenie bakteryjne lub poważniejsze dolegliwości.

Artykuł sponsorowany

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź