miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Ścieżki rowerowe to przyszłość

0 527

W całej Polsce ścieżki rowerowe zyskują na popularności. Samorządy prześcigają się w walce o fundusze na ten cel. Niestety dla Gminy Chełmiec jest to luksus, dostępny jedynie w sąsiednich samorządach…

Alternatywne środki transportu pełnią coraz ważniejszą rolę w życiu mieszkańców, nie tylko z perspektywy spędzania wolnego czasu, ale także dojazdu do szkoły czy pracy. Przykładowo, codziennie na nowym moście na Dunajcu widać setki Sądeczan, którzy zamiast auta wybrali rower.

Takie podejście nie dość, że jest zdrowsze, to dodatkowo pozwala zaoszczędzić cenne minuty. Bezpieczeństwo w tym przypadku zwiększa oświetlona ścieżka rowerowa, prowadzona równolegle do chodnika.

Chełmiec również zasługuje na budowanie sieci ścieżek rowerowych, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, jak charakterystyczna jest to gmina. Sąsiednie samorządu już od lat rozbudowują sieć ścieżek rowerowych. Daje to niebagatelne pole manewru – trasę można w tym przypadku poprowadzić na przykład od centrum Chełmca w stronę Świniarska, a dalej do Podegrodzia i Brzeznej. Tym samym łącząc się z trasą Velo Dunajec.

Kładka rowerowa nad Popradem
Kładka rowerowa nad Popradem

Nie dość, że takie rozwiązanie zwiększyłoby komunikacyjną przepustowość w Chełmcu, to dodatkowo stanowiłoby atrakcję turystyczną i kolejną możliwość spędzania wolnego czasu dla chełmeckich rodzin.

Radny oraz kandydat na Wójta Gminy Chełmiec, Rafał Kmak, od dłuższego czasu postuluje rozbudowę sieci ścieżek rowerowych w Chełmcu. – Chcę wyjść naprzeciw potrzebom mieszkańców, którzy wielokrotnie podkreślali traktowanie po macoszemu przez obecnego wójta komunikacji rowerowej. Kmak proponuje budowę ścieżki ze skrzyżowania w Chełmcu zarówno w stronę Podegrodzia, jak i nowego mostu na Dunajcu oraz budującego się mostu “heleńskiego”. Dodatkowo chce się skupić na stworzeniu takiej infrastruktury również w Wielogłowach, Wielopolu i Dąbrowej.

Kmak dodaje, że poza ścieżkami rowerowymi, szczególnie dużo miejsca powinno poświęcić się również budowie chodników przy drogach gminnych oraz ich właściwego oświetlenia.W wielu miejscach w naszej gminie mieszkańcy zmuszeni są chodzenia bokiem drogi, co jak wiadomo jest niebezpieczne, szczególnie w sezonie zimowym – dodaje Kmak.

KWW Rafała Kmaka Wspólnie dla Gminy Chełmiec, fot. pixabay.com, arch

Rafał Kmak kandyduje również do Rady Gminy Chełmiec
Rafał Kmak kandyduje również do Rady Gminy Chełmiec
Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź