miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (10-16.11.2023 r.)

0 338

W najbliższych dniach przewaga niżowej pogody. Dużo chmur i okresami opady deszczu. W rejonach podgórskich od soboty opady deszczu ze śniegiem i śniegu. W górach zimowo. W drugiej połowie tygodnia powinno być cieplej.

Czytaj również: Patriotyczny wehikuł czasu wyjedzie ze stacji w Nowym Sączu

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na zachodzie z rozpogodzeniami. Miejscami opady deszczu, w rejonach podgórskich Karpat deszczu ze śniegiem, wysoko w górach śniegu. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Tatrach o 7 cm. Na południowym zachodzie miejscami mgły ograniczające widzialność do 100 m. Temperatura minimalna od 2°C na Pomorzu i w rejonach podgórskich Karpat do 6°C w centrum i 7°C nad morzem; chłodniej w kotlinach sudeckich, tam około –1°C. Wiatr przeważnie słaby, z kierunków południowych. Wysoko w górach porywy do 70 km/h.

W sobotę zachmurzenie duże, na zachodzie większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Miejscami opady deszczu, głównie w centrum i na Pomorzu. Na Podhalu i w górach opady deszczu ze śniegiem i śniegu. W Tatrach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm. Temperatura maksymalna od 6°C na wschodzie do 9°C na zachodzie i nad morzem, w rejonach podgórskich Karpat około 4°C. Wiatr słaby, zachodni i północno-zachodni, tylko na północnym wschodzie południowo-wschodni.

W niedzielę pochmurno, miejscami przelotne opady deszczu, w dolinach górskich deszczu ze śniegiem i śniegu, a w górach śniegu. Temperatura maksymalna od 5°C do 9°C, nieco chłodniej w dolinach górskich. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich.

Poniedziałek i wtorek z dużą ilością chmur, okresami opady deszczu, na Pogórzu Karpackim i w Karpatach deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura od 5°C do 10°C, we wtorek na Dolnym Śląsku do 12°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich.

W środę i czwartek zachmurzenie duże, okresami umiarkowane, miejscami opady deszczu. Temperatura bez większych zmian.

 

PROGNOZA HYDROLOGICZNA

Przed nami dalszy ciąg deszczowej, jesiennej aury. W nadchodzącym tygodniu opady będą przeplatały się z bezdeszczowymi okresami. Będzie to powodować utrzymywanie się aktualnej sytuacji hydrologicznej – niewielkich wahań i stabilizacji stanów wody. Tylko w okresach intensywniejszych opadów mogą występować lokalne wzrosty stanów wody.

Dorzecze Wisły

Na górnej Wiśle prognozowane są głównie wahania i spadki stanów wody w strefie wody średniej, punktowo do strefy wody niskiej. Na środkowym odcinku Wisły występować będzie stabilizacja lub spadki stanów wody w strefie wody średniej, lokalnie niskiej. Na dolnej Wiśle prognozowane są niewielkie wahania i stabilizacja stanów wody w strefie wody średniej, punktowo niskiej.

W zlewniach dopływów górnej Wisły początkowo prognozowane są spadki i stabilizacja stanów wody w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej. Od soboty przewidywane jest więcej opadów, w związku z czym mogą pojawić się niewielkie wahania stanów wody na stacjach hydrologicznych. Od wtorku ponownie sytuacja meteorologiczna poprawi się i będzie dominować tendencja spadkowa stanów wody.

W zlewni Narwi i Bugu przewidywane są na ogół niewielkie spadki lub wahania oraz stabilizacja stanów wody w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej. Wyjątkiem może być weekend, kiedy to na skutek prognozowanych opadów deszczu lokalnie mogą wystąpić wahania stanów wody.

W zlewniach pozostałych dopływów środkowej Wisły oraz w zlewniach dolnej Wisły na ogół prognozowana jest stabilizacja lub nieznaczna tendencja spadkowa w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej. Jedynie w weekend mogą wystąpić wahania stanów wody.

SUSZA HYDROLOGICZNA

Sytuacja pod kątem suszy hydrologicznej w ostatnich 7 dniach nadal się poprawiała. Obecnie notujemy 32 stacje z przepływem poniżej SNQ – to o 4 stacje mniej niż tydzień temu.

W przypowierzchniowej warstwie gleby (0-7 cm w głąb) wskaźnik wilgotności na przeważającym obszarze kraju wynosi 70-90%. Miejscami w centrum, na zachodzie i wschodzie Polski spada do 60-65%. W warstwie 7-28 cm sytuacja jest zbliżona do tej w płytszym poziomie gleby. Nadal najmniej korzystne warunki utrzymują się w warstwie gleby na głębokości 28‑100 cm (jest to głębokość, w której wiele roślin ma swoje korzenie), choć w ostatnim tygodniu również tutaj sytuacja poprawiła się. Wskaźnik wilgotności na poziomie 35-40% notowany jest tylko lokalnie, głównie w centrum i na północnym wschodzie Polski. Na znacznym obszarze Polski wilgotność gleby przekracza 45% i 50%. W tej warstwie największa wilgotność występuje w obszarach górskich i pogórskich Sudetów oraz Karpat.

Aktualnie w Polsce obowiązuje 12 ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną. W ostatnim tygodniu odwołano 4 ostrzeżenia na suszę hydrologiczną. W perspektywie najbliższych dni istnieje prawdopodobieństwo odwołania kolejnych ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną.

Przez najbliższe 7 dni liczba stacji z przepływem poniżej SNQ będzie utrzymywać się na podobnym poziomie. Krótszy dzień i schyłek wegetacji roślin powoduje mniejsze straty wody, a przelotne opady i coraz niższe wartości temperatury przyczynią do stabilizacji lub poprawy sytuacji hydrologicznej.

IMGW-PIB. Instytut pełni kluczową rolę w osłonie meteorologicznej kraju od 1919 roku. Od Tatr po Bałtyk, od Karpat po Zalew Szczeciński analizujemy, dostarczamy prognozy i wydajemy ostrzeżenie. Nasze systemy informacyjne i rozwiązania działają 24/7 przez cały rok, wsparte wiedzą i doświadczeniem analityków i specjalistów meteorologii i hydrologii. Jesteśmy Instytutem skupiającym wysokiej klasy specjalistów i dysponujemy niezbędną infrastrukturą do pracy nad nim. Pogoda i klimat to jeden z najważniejszych tematów we współczesnym świecie.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź