miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Oferty PGNiG Termika i MPEC Nowy Sącz wygrały aukcję na premię kogeneracyjną – URE

1 896

Oferty PGNiG Termika i Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Nowym Sączku wygrały aukcję na premię kogeneracyjną – poinformował Urząd Regulacji Energetyki w komunikacie.

Czytaj również: Rada Ministrów przyjęła Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. Wśród priorytetów legendarna „Sądeczanka”

URE podało, że minimalna wysokość premii kogeneracyjnej, jaka została wskazana w złożonych ofertach uczestników, którzy wygrali aukcję nie przekracza 300,00 zł/MWh, a maksymalna 310,00zł/MWh. Minimalna wysokość premii kogeneracyjnej, jaka zostanie wypłacona uczestnikom, którzy wygrali aukcję nie przekracza 310,00 zł/MWh.

Aukcja została przeprowadzona w dniach 12 grudnia – 14 grudnia 2022 roku.

Premia kogeneracyjna. Czym jest i jak ją uzyskać?
Premia kogeneracyjna to jeden z największych kroków naprzód we wspieraniu produkowania własnej energii. Wprowadzone zmiany będą gwarantowały premie za wykorzystywanie kogeneracji i z pewnością pomogą ograniczyć jeszcze bardziej koszty firm, przedsiębiorstw czy podmiotów, które dbają o środowisko.

Czym zatem jest premia kogeneracyjna? Jak działa jej przyznawanie ? Odpowiedzi prezentujemy w dalszej części.

Premia kogeneracyjna — czym jest?
Premia kogeneracyjna została wprowadzona z początkiem 2019 roku i obecnie funkcjonuje w naszym kraju. Zastąpiła ona wcześniejsze regulacje, a szczegółowo określa ja ustawa o promowaniu kogeneracji. Jest ona zgodna z kierunkiem obranym przez Europę i przepisami unijnymi.

Wsparcie otrzymają różne osoby, podmioty i firmy efektywnie wytwarzające równocześnie prąd elektryczny i energię cieplną. Premia kogeneracyjna będzie przyznawana jedynie tym podmiotom, które generują maksymalnie 450 kg dwutlenku węgla na wyprodukowanie 450 MWh. Środki na premie kogenracyjne będą pozyskiwane m.in. z opłat które będą wyszczególnione na rachunkach za prąd.

Premia kogeneracyjna ma na celu promowanie efektywnego i ekologicznego wytwarzania energii. Ma również przyczynić się do obniżenia emisji szkodliwych gazów w tym dwutlenku węgla, który jest obecnie sporym problemem w naszym kraju.

Jak działa premia kogeneracyjna
Premia kogeneracyjna i jej działanie są bardzo proste i są jasno określone w ustawie. Podmioty posiadające źródła energii poniżej 1 MW będą to otrzymywały premie w ramach taryf gwarantowanych. Przedsiębiorstwa posiadające źródła do 50 MW będą startowały w aukcjach określających cenę premii.

Największe przedsiębiorstwa, które mogą pochwalić się mocą swoich instalacji w zakresie od 50 MW do 300 MW, mogą również uzyskiwać premię kogeneracyjną, jednak ta będzie ustalana indywidualnie w zależności od rodzaju instalacji i jej parametrów. Premia taka będzie również musiała być każdorazowo zatwierdzana przez Komisje Europejską. Ma to na celu wykluczenie niedozwolonej pomocy publicznej dla strategicznych przedsiębiorstw i utrzymanie uczciwej konkurencji na rynku.

Źródło: PAP Biznes | Wikipedia
fot.: MPEC Nowy Sącz

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
  1. driver pisze

    Oferty, i wszystko jasne…

Zostaw odpowiedź