miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Rada Ministrów przyjęła Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. Wśród priorytetów legendarna „Sądeczanka”

3 1 669

Rada Ministrów przyjęła we wtorek Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.) – poinformowała we wtorkowym komunikacie KPRM. Do 2033 r. rząd przeznaczy na program ponad 290 mld zł z Krajowego Funduszu Drogowego. Program zakłada budowę nowych odcinków autostrad i dróg ekspresowych o długości ok. 2,5 tys. km oraz dokończenie trwających inwestycji. Do 2033 r. rząd przeznaczy na program ponad 290 mld zł z Krajowego Funduszu Drogowego. Wśród priorytetów znalazła się DK75 relacji Brzesko – Nowy Sącz. Legendarna Sądeczanka ma mieć klasyfikację drogi GP (droga główna ruchu przyspieszonego, droga szybkiego ruchu).

Czytaj również: Andrzej Gut-Mostowy nagrodzony medalem 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Kancelaria podała, że w ramach Programu będą realizowane m.in. budowa brakujących elementów drogowej Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T), w tym dobudowa dodatkowych pasów ruchu oraz jezdni na istniejących autostradach i drogach ekspresowych m.in. poszerzenie autostrady A2 pomiędzy Łodzią a Warszawą, budowa obwodnic na drogach krajowych – m.in. Radomska, Łochowa, Zabierzowa. Realizowana będzie również przebudowa wybranych odcinków dróg krajowych – m.in. DK25 odc. Ostrów Wielkopolski – Kalisz – Konin, DK75 odc. Brzesko – Nowy Sącz, DK 94 oraz DK36 odc. Wrocław – Lubin – podano.

Wskazano, że budowana będzie spójna sieć dróg krajowych, która zapewni efektywne funkcjonowanie drogowego transportu osobowego i towarowego. Wzmocniona będzie efektywność transportu drogowego – skróci się średni czas przejazdu oraz poprawi się dostępność komunikacyjna miast i regionów.

Jak dodano, wzrośnie bezpieczeństwo ruchu drogowego – zredukowana zostanie liczba wypadków i ich ofiar.

Wydatki Krajowego Funduszu Drogowego na inwestycje wyniosą ok. 294,5 mld zł do 2033 r. – podkreślono.

Przypomniano, że od 2015 r. udostępniliśmy kierowcom prawie 1,6 tys. km dróg ekspresowych, przeszło 230 km autostrad oraz prawie 210 km nowych obwodnic, w ciągu dróg krajowych klasy GP (droga główna przyspieszona). W sumie, w ciągu ostatnich 7 lat przybyło w Polsce ponad 2 tys. dobrze utrzymanych i nowoczesnych dróg.

Źródło: PAP
fot.: GDDKiA

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
3 Komentarze
  1. driver pisze

    Sądeczanka, i wszystko jasne…

  2. Bogdan pisze

    Super obiecanka macanka wyborcza, tylko że za rok układ się zmieni, założenia pójdą do niszczarki. Kandydaci na pisłów będą zciemniać i czarować. Postawiliśmy przeciż zarombisty most w Kurowie za 200 baniek, który skrócił czas podróży do szpitali w Krakowie o ok. 30 s (słownie: trzydzieści sekund)!!! Tyle kasy, poszło, a Pan na Nowym Sączu nos przechytrzył. Za porę groszy postawił sygnalizację świetlną w Zabełczu i cały zysk czasu poszedł się gonić. Trzeba jeździć przez Ubiad – trudno. Po mojemu, pachnie już strachem przed decyzją społeczeństwa o pżegnaniu ze zorganizowaną grupą „rodzin na swoim”.

  3. Fhc356 pisze

    Dobrze, że już każdego śmieszy i bawi ta legendarna sadeczanka. Pokazuje efekty rządzenia socjalistów i populistów.

Zostaw odpowiedź