Szybko i sprawnie! Nawojowska znowu przejezdna

Zakończył się remont skrzyżowania ulic Nawojowskiej i Grunwaldzkiej w Nowym Sączu. Prace trwały od 22 czerwca i zakończyły się bardzo szybko, ruch na tym ważnym trakcie komunikacyjnym niemożliwy był raptem 9 dni. Był to kolejny element kompleksowego remontu 3-kilometrowego odcinka zniszczonej drogi. Dzięki wsparciu rządu na ten cel przeznaczono kwotę 12,5 miliona złotych. To 50% wsparcia inwestycji którą realizuje Miejski Zarząd Dróg w Nowym Sączu.

Czytaj również: Węgierska do remontu! Przed nami spore utrudnienia

– Skrzyżowanie zostało otwarte w piątek (1 lipca). Remont obejmował wymianę kanalizacji oraz kompleksową budowę nowej drogi wraz z chodnikiem, ścieżką rowerową i oświetleniem. Zostało wykonane korytowanie pod warstwy konstrukcyjne nawierzchni, stabilizacja, podbudowa z kruszywa i podbudowa bitumiczna oraz studnia ściekowa. Zostały również przełożenie sieci – mówi w rozmowie z miastoNS.pl pracownik kierujący remontem drogi.

W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg przyznano dofinansowanie na realizację długo wyczekiwanego remontu ul. Nawojowskiej w Nowym Sączu (3-kilometrowy odcinek od skrzyżowania z ul. Grodzką, Rejtana i Długosz, do osiedla Zawada i skrzyżowania z Al. Piłsudskiego). Na ten cel zagwarantowano kwotę prawie 12,5 miliona złotych. Rządowe wsparcie to 50% kosztów związanych z modernizacją. Zadanie musi zostać ukończone do końca września 2023 r. 

W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, środki przekazywane są na zasadach konkursowych, głównie na dofinansowanie budowy, przebudowy i remontu dróg powiatowych i gminnych. Wsparcie będzie przyznawane na podstawie wniosków o dofinansowanie, składanych przez jednostki samorządu terytorialnego w ramach naborów przeprowadzanych na terenie każdego województwa. Za przeprowadzenie naboru oraz późniejszą ocenę wniosków o dofinansowanie będą odpowiadać wojewodowie.

Warunkiem uzyskania dofinansowania jest złożenie przez właściwego zarządcę drogi wniosku o dofinansowanie u wojewody i spełnienie kryteriów kwalifikacyjnych. Kryteria oceny wniosków określone są w ustawie o Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg i wskazują szereg przesłanek, które powinny zostać wzięte pod uwagę przez komisję dokonującą oceny wniosku. Uwzględnia się takie kwestie jak: zwiększenie dostępności transportowej jednostek administracyjnych, zapewnienie spójności sieci dróg publicznych, podnoszenie standardów technicznych dróg powiatowych i gminnych, poprawę stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego czy poprawę dostępności terenów inwestycyjnych. Natomiast wojewodowie ustalą szczegółowe kryteria uwzględniające specyfikę i potrzeby regionu.

fot.: miastoNS.pl

 

Komentarze Facebook
Comments (0)
Add Comment