miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Czym jest transport intermodalny?

0 787

Transport intermodalny jest tym rodzajem usług, które należą do wysoce wyspecjalizowanych. Umiejętne połączenie różnych środków transportu wymaga odpowiedniego przygotowania, umiejętności szybkiego reagowania, a najlepiej posiadania programu do transportu.

Czym jest transport intermodalny?
Przewóz intermodalny to rodzaj transportu, który łączy kilka środków transportu w celu przewiezienia towarów lub osób z jednego miejsca do drugiego. Najczęściej spotykanym przykładem transportu intermodalnego jest transport kolejowo-samochodowy, gdzie towar jest przewożony koleją do portu, a następnie samochodem lub autobusem do końcowego odbiorcy. Istnieją różne sposoby kategoryzacji intermodalności. Jeden z nich bierze pod uwagę zasięg transportu (krajowy, międzynarodowy, kontynentalny, międzykontynentalny).

Niektórzy do kategoryzacji intermodalności używają kryterium połączeń transportu. W tym wypadku transport dzielimy na: drogowo-lotniczy, szynowo-morski, drogowo-morski, szynowo-drogowo-morski.

Intermodalność chroni środowisko naturalne. Każdy transport przygotowywany jest przez doświadczonych spedytorów, którzy wiedzą, w jaki sposób łączyć kolejne środki transportu tak, by były one zoptymalizowane pod względem oszczędności paliwa i pieniędzy. W kontenerze, który używany jest do przewozu intermodalnego może pomieścić do 26 ton ładunku i jest dobrym rozwiązaniem w przypadku przewozu ciężkich towarów.

Do przewozu intermodalnego używane są specjalne kontenery. Jednostka pojemności TEU (ang. Twenty-foot Equivalent Unit) to standardowa miara transportu kontenerowego. 1 TEU oznacza jeden kontener o wymiarach 20 stopów (6,1 m).

Dużym ułatwieniem dla firmy, która chce kompleksowo zarządzać transportem i spedycją jest program dla firmy transportowej Fire TMS.

Przewóz intermodalny. Czy są jakieś wady?
Jak w każdym przypadku intermodalność posiada również wady. Przede wszystkim ograniczona jest możliwość przewożenia określonych ładunków. Intermodalność nie nadaje się do przewozu zwierząt.

Niektórzy twierdzą, że na krótkich trasach nadal zwycięża klasyczny transport samochodowy, który może wyruszyć z miejsca docelowego praktycznie o każdej porze dnia i nocy. W przypadku, gdy chcemy wysłać coś zgodnie z intermodalnością, to musimy zgrać samochód i samolot, a to generuje masę czynności, które muszą być zapięte na ostatni guzik. Dotyczy to chociażby transportu morskiego, w którym statek z portu odpływa raz w tygodniu. Niemożliwie przyspieszenie tej operacji w niektórych przypadkach może spowodować opóźnienia w otrzymaniu towaru, produkcji etc.

Przyszłość intermodalności w Polsce
Zgodnie z danymi, jakie przedstawia PKP CARGO, transport intermodalny w Polsce dynamicznie rośnie. W ostatnich latach udział przewozów intermodalnych w całym towarowym transporcie kolejowym wzrósł z 2 procent do 6 procent. Pewnie dlatego w samej grupie znajdziesz firmy specjalizujące się w tego rodzaju transporcie. PKP CARGO CONNECT i PKP CARGO INTERNATIONAL są spółkami w Grupie PKP CARGO wyspecjalizowanymi w intermodalnej  dziedzinie, oferując szereg usługi – w tym door to door, just in time oraz place on time.

– Artykuł sponsorowany

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź