miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Jak uzyskać zasiłek Kindergeld w 2024 roku?

1 406

Uzyskanie niemieckiego świadczenia rodzinnego Kindergeld jest proste dla każdego, kto został legalnie zatrudniony przez niemieckiego pracodawcę. Od 2024 roku na każde dziecko, bez względu na ich ilość, przysługuje prawo do pobierania świadczenia w wysokości 250€. Można je pobierać nawet do ukończenia przez dziecko 25 roku życia, o ile uczy się ono co najmniej przez 10 godzin w tygodniu. Jak ubiegać się o przyznanie zasiłku rodzinnego Kindergeld?

Którym dzieciom przysługuje zasiłek rodzinny Kindergeld?

Niemiecki zasiłek rodzinny przysługuje na dzieci mieszkające w gospodarstwie domowym osoby pracującej w Niemczech i/lub wnioskodawcy. Dzieci muszą być jednocześnie także spokrewnione lub związane prawnie np. przez małżeństwo z wnioskodawcą i rodzicem pracującym za naszą zachodnią granicą. Zasiłek rodzinny z Niemiec przysługuje więc na dzieci małżeńskie, współmałżeńskie, adoptowane, a nawet pozamałżeńskie. Przyznanie zasiłku rodzinnego komplikuje się jedynie w sytuacji, gdy dzieci partnera pochodzą z poprzedniego związku. W takiej sytuacji dopiero zawarcie małżeństwa uprawnia do pobierania zasiłku Kindergeld. Istnieje także możliwość uzyskania świadczenia Kindergeld na wnuki, o ile dziadkowie sprawują nad nimi prawną opiekę i wychowują je w swoim gospodarstwie domowym. Zasiłek Kindergeld będzie w takich przypadkach wypłacany:

  • do ukończenia 18 roku życia, na każde dziecko,
  • do ukończenia 21 roku życia, na dziecko bezrobotne,
  • do ukończenia 25 roku życia, na dziecko kształcące się.

Odmowa wniosku o przyznanie zasiłku Kindergeld

Od 2023 roku nastąpiły zmiany w wypłacaniu świadczenia Kindergeld rodzinom, w których rodzic przebywający na zachodzie został oddelegowany do pracy w Niemczech przez polskiego pracodawcę. Obecnie, jeśli pracujesz na terenie Niemiec na podstawie dokumentu A1, na dzieci, na które przysługują w Polsce zasiłki 500+ lub świadczenia rodzinne, nie będzie jednocześnie przysługiwało świadczenie Kindergeld. Oczywiście, sytuacja ta zmienia się, gdy dziecko kończy 18 lat. Dzięki temu że nie można już uzyskać na nie wsparcia z programu 500+ (oraz jeżeli nie przysługują także inne polskie świadczenia rodzinne), można wnioskować o przyznanie na nie Kindergeld, o ile dziecko nie pracuje na pełny etat lub się uczy.

Ile daje zasiłek rodzinny w Niemczech?

Jeśli jednak jesteś zatrudniony na stałe bezpośrednio u niemieckiego pracodawcy, na dwoje dzieci zazwyczaj otrzymuje się Kindergeld w wysokości łącznie 500€ miesięcznie, czyli 6000 € rocznie. Przy obecnym kursie walut daje to niebagatelną sumę 25 905 złotych w ciągu zaledwie jednego roku pobierania zasiłku. Po nowelizacji prawa, bez względu na to, czy starasz się o zasiłek rodzinny na pierwsze, czy na trzecie dziecko, otrzymasz taką samą miesięczną kwotę – 250€ na każde z nich. Jest to zdecydowany postęp, jeszcze w roku 2022 przysługiwało tylko po 219 euro na pierwsze i drugie dziecko, a na trzecie dziecko 225€. Jeśli będziesz pobierać Kindergeld przez cały okres wychowywania i wspierania dzieci, możesz odłożyć naprawdę sporą sumę na koncie.

Warunki uzyskania zasiłku Kindergeld

Wszystkie osoby będące prawnymi opiekunami dzieci mogą ubiegać się o uzyskanie zasiłku rodzinnego Kindergeld, o ile spełnią następujące warunki:

  • podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Niemczech,
  • są zatrudnieni legalnie w Niemczech a ich składki są odprowadzane do niemieckich instytucji,
  • prowadzą niemiecką działalność (Gewerbę) i wystawiają faktury,
  • pobierają niemieckie zasiłki chorobowe lub dla bezrobotnych i mogą przy tym udokumentować swój pobyt w Niemczech.

Możesz starać się o Kindergeld od momentu podjęcia zatrudnienia u niemieckiego pracodawcy, jednak zasiłek Kindergeld zostanie przyznany za okres maks. 6 miesięcy od daty złożenia wniosku.

Pomoc w uzyskaniu zasiłku danej rodzinie

Łatwo złożysz wniosek oraz skompletujesz niezbędną dokumentację, jeśli skorzystasz z pomocy profesjonalistów. Swój wniosek możesz złożyć online na https://www.timetax.pl/niemieckie-swiadczenie-rodzinne-kindergeld/ lub stacjonarnie w jednym z oddziałów TimeTax w całej Polsce. Aby otrzymać zasiłek rodzinny z Niemiec można także pobrać komplet dokumentów ze strony, wydrukować, wypełnić i wysłać pocztą do Centrali. Przedłożyć do kasy świadczeń społecznych trzeba naprawdę sporo dokumentacji, warto więc starannie się tym zająć. Im precyzyjniej wypełnione formularze i zaświadczenia, tym szybciej wnioskujący otrzyma pozytywną odpowiedź na swój wniosek. Zazwyczaj zasiłek wypłacany jest od 2 do 6 miesięcy od przyjęcia przez urząd wniosku. Otrzymanie Kindergeld przyspieszy też wspólne zameldowanie się w jednym miejscu małżonków, szczególnie jeśli rodzice mieszkają razem, ale wcześniej nie był im potrzebny wspólny meldunek.

Usługi, które doprowadzą do otrzymania zasiłku rodzinnego Kindergeld

Zasiłki rodzinne Kindergeld łatwiej uzyskać, gdy pomagają nam profesjonaliści z polskiego biura. Za szczegółową analizę sytuacji rodzinnej, wypełnienie formularza, dołączenie odpowiedniej dokumentacji i złożenie wniosku, możesz zapłacić z góry. Jeżeli jednak wolisz rozliczyć się po zrealizowanej usłudze – firma udostępnia też taką mozliwość. Po przejściu całej procedury i przyjęciu wniosku przez Familienkasse, prowizja jest pobierana z pierwszego przelewu wypłaconego przez urząd. Dzięki zróżnicowanym opcjom płatności uzyskanie Kindergeld staje się o wiele bardziej przystępne dla szerszego grona rodziców. 

Artykuł sponsorowany

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
  1. Mieszkaniec wsi pisze

    Niemcy bee Tusk bee ale euro na kinder mimo że nie w niemczech oo taak

Zostaw odpowiedź