miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Kiedy potrzebny jest geodeta?

0 825

Geodeta w swojej pracy głównie zajmuje się pomiarem gruntu oraz analizą tego pomiaru. Często pracuje przy budowie dróg głównych i chodników, gdzie wyznaczany jest ich przebieg. Geodeta jest niezbędny także, jeśli chodzi o budowę nieruchomości mieszkalnych. Na niemal każdym etapie budowy, jego praca i usługi są potrzebne do prawidłowego wykonania budowy oraz dopełnienia wymaganych prawem formalności.

Budowa domu jednorodzinnego – geodeta jest niezbędny

Z usług geodety warto skorzystać już w momencie zakupu działki pod swoją inwestycję. Zwłaszcza, jeśli sprzedający działkę nie jest dokładnie pewien, jak przebiegają jej granice. Geodeta analizuje parametry działki i opracowuje mapę do celów projektowych. Geodeta także jest przydatny przy budowie ogrodzenia oraz gdy chcemy wykonać tyczenie budynku na działce wedle zatwierdzonego już projektu zagospodarowania działki. Geodeta uczestniczy także przy oddawaniu nieruchomości do użytku, dokonując niezbędnej kontroli.

Mapa dla celów projektowych

Architekt, aby mógł wykonać projekt nieruchomości, musi bazować na mapie do celów projektowych. To dokument, bez którego nie rozpocznie się żaden proces inwestycyjny.

Mapę do celów projektowych wykonuje się dla terenu obejmującego obszar niezbędny do sporządzenia dokumentacji projektowej w skali dostosowanej do zamierzenia inwestycyjnego, najczęściej 1:500 lub 1:1000. Mapa do celów projektowych zawiera informacje o granicach działek ewidencyjnych, konturach użytków gruntowych, budynkach, budowlach, uzbrojeniu terenu i innych obiektach mających wpływ na projektowaną inwestycję.

Geodeta pracuje także na budowie – tyczenie budynków oraz obsługa inwestycji

Gdy rozpoczyna się już budowa, zadaniem geodety jest wyznaczenie położenia budynku w terenie, wytyczenie jego osi, punktów głównych, wewnętrznych i zewnętrznych ścian oraz naniesienie poziomów wysokościowych. Wyznaczanie tych danych ma miejsce wskutek opracowania planu zagospodarowania działki lub terenu, sporządzonego na mapie do celów projektowych. W trakcie trwania budowy geodeta monitoruje projektowane parametry budynku wykonując pomiary montowanych elementów a także ewentualnych przemieszczeń i odkształceń.

Inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza
Geodeta uczestniczy także w kontroli wybudowanej już inwestycji i sporządzaniu związanej z nią dokumentacji. Inwentaryzacja geodezyjna to część operatu kolaudacyjnego –  dokumentu, który musimy sporządzić oraz dostarczyć do powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego.

Zawiera on elementy:

  • dokumentacja ogólna,
  • dokumentacja powykonawcza,
  • protokoły z badań i odbioru budynku,
  • oświadczenie kierownika budowy o zakończeniu prac budowlanych,
  • inwentaryzację geodezyjną obiektów budowlanych.

Ten ostatni element leży właśnie w gestii geodety. W ramach inwentaryzacji dokonuje on pomiarów usytuowania obiektów budowlanych oraz kontroli przyłączy. Na tej podstawie sporządza mapę z geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej będącą jednym z najważniejszych dokumentów odbiorowych.

Jak widzimy, dobry geodeta jest niezbędny na niemal każdym etapie budowy domu. Najlepiej skorzystać z usług osoby ze swojej okolicy, która zna specyfikę terenu oraz jest dyspozycyjna. W powiecie nowosądeckim zawodowo zajmuje się tym Albert Oleś, geodeta Nowy Sącz. W tym rejonie najczęściej pracuje. Może pochwalić się doświadczeniem – uczestniczył przy wielu budowach domów prywatnych jak i inwestycji publicznych. Klienci zwracają uwagę na profesjonalizm i sprawność w sporządzaniu dokumentacji i załatwianiu formalności.

Warto postawić na fachowców lokalnych, a takim jest geodeta Albert Oleś.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź