miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Są najnowsze dane o przeciętnym wynagrodzeniu w Polsce

0 764

Przeciętne wynagrodzenie w I kwartale 2023 r. wyniosło 7124,26 zł – podał GUS. To wzrost o 14,3 proc. w porównaniu z I kwartałem 2022 r. W porównaniu z IV kwartałem 2022 r. przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 5,8 proc. Oprócz danych kwartalnych GUS podaje dane miesięczne. Najnowsze dane pochodzą z marca, gdy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw 2023 r. wyniosło 7508,34 zł (wzrost o 12,6 proc. przy inflacji na poziomie 16,1 proc.).

Czytaj również: Ponad 29 mln zł dla Małopolski na walkę z osuwiskami i skutkami klęsk żywiołowych

„Dynamika płac i inflacji będzie wygasać, ale ostrzej zahamuje wzrost cen. Latem realna dynamika wynagrodzeń powinna być dodatnia, co wesprze konsumpcję” – prognozował po publikacji tych danych Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Przeciętne wynagrodzenie. Tak liczy to GUS
Czytając dane o średniej krajowej, trzeba pamiętać, że komunikaty GUS odnoszą się do sektora przedsiębiorstw o liczbie pracujących większej niż 9. Sam wynik jest też zawyżany przez nadreprezentowane w tej statystyce ciężkie przemysły i górnictwo, gdzie pensje rosną szybciej niż gdzie indziej.

Ekonomiści są zdania, że o wiele lepiej nasze zarobki oddaje mediana wynagrodzenia, którą GUS publikuje co dwa lata. Ostatnie dostępne dane dotyczą 2020 roku.

Źródło: money.pl

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź