miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Wolontariat w kulturze – samorozwój i nie tylko!

0 584

Korpus Solidarności to Program prowadzony przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Jest on głównie skupiony na wolontariuszach zainteresowanych pracą długoterminową. Na Sądecczyźnie partnerem Programu jest Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Erazmus, które wspólnie z Fundacją Będzie Dobrze, Fundacją Na Ratunek, Instytutem Karpackim prowadzi szereg działań na rzecz wpierania wolontariatu długoterminowego. Wolontariat, jest pracą nieodpłatną, która ściśle wiąże się z działalnością społeczną. Można wykonywać ją między innymi w ośrodkach kultury. Jest to niesamowicie rozwijające zajęcie, które może zmienić całe życie wolontariusza na lepsze.

W jakich miejscach kultury można odbywać wolontariat i w jaki sposób?

Są to wszelkie ośrodki/domy kultury, kina, teatry, muzea, galerie, biblioteki i tym podobne. Jak to działa? Polega to przede wszystkim na regularnej pomocy w przygotowaniu eventów kulturowych. Większe instytucje kultury bardzo często posiadają swoich koordynatorów wolontariatu, którzy zarządzają grupą takich osób. W mniejszych ośródkach zazwyczaj nie ma takich koordynatorów a same ośrodki kultury nie prowadzą takiego usystematyzowanego działania dla wolontariuszy, ale z pewnością są otwarci i chętni na współpracę. 

Rozwijanie pasji i możliwości zawodowych

Świat kultury stanowi pasję wielu osób. Jest on niesamowicie fascynujący i rozwijający. Wolontariat w instytucjach/ośrodkach kultury to jedna z najlepszych decyzji, jaką może taka osoba! Dlaczego? Jako młoda osoba, często jeszcze w nastoletnim wieku można rozpocząć dosłownie pracę marzeń. Fakt, że jest to praca nieodpłatna na pewno zwróci się w przyszłości na każdy możliwy sposób! Po pierwsze, pracując przy organizacji wydarzeń kulturalnych nabiera się swoistego obycia. Na początku jest to praca na niskim stanowisku, np. pomoc w kierowaniu osób na odpowiednie miejsca na sali, roznoszenie ulotek reklamujących jakieś wydarzenie kulturalne, pomóc osobom niepełnosprawny w tym aby mogli zająć odpowiednie miejsce na widowni, praca w szatni, zagospodarowanie czasu wolnego artystom podczas festiwali itp. Wszystko to umożliwia obserwację oraz naukę tego, jak działa np. organizacja wydarzeń kulturalnych. Po drugie, pewność siebie oraz poczucie sprawczości wzrasta wraz ze wzrostem doświadczenia. Po trzecie, tego typu wolontariat to pierwszy krok w zdobyciu doświadczenia zawodowego. Osoby zaczynające jako wolontariusze w teatrach, domach kultury itp. często po latach zdobywania doświadczenia, sami zostają artystami, menadżerami kultury, zawodowymi twórcami. Lub po prostu ich pasja do kultury jest jeszcze większa ale dzięki niej osoby te rozwijają się w winnych obszarach życia zawodowego a kultura wypełnia ich byt. Wolontariat stanowi dla nich duże ułatwienie dla spełnienia marzeń i czymś, co warto wpisać do CV, nie tylko wtedy, kiedy chce się łączyć swoją przyszłość z kulturą. Wolontariusz, który przejdzie ścieżkę nazwijmy to kariery „zawodowej” od podstaw i ma ambicję organizowania działań społecznych wciągać innych wolontariuszy aby organizować im zajęcia stanie się w naturalny sposób koordynatorem wolontariatu. Każdy chętny może zgłosić się do lokalnego partnera Korpusu Solidarności lub bezpośrednio zarejestrować w System Obsługi Wolontariatu prowadzonym przez Korpus Solidarności aby nawiązać współpracę z instytucjami kultury innymi wolontariuszami lub koordynatorami. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej nt. temat? Wyślij e-maila: wolontariat@erazmus.org. Możesz również się z nami spotkać. Aby umówić się na spotkanie zadzwoń – 539 330 680.

Ty też możesz zostać wolontariuszem lub koordynatorem w instytucji kultury!

Zapraszamy do współpracy. Zespół Lokalnego Partnera Korpusu Solidarności.

Artykuł powstał w ramach projektu Lokalne Partnerstwo dla wolo notariatu – edycja 2021-2023 w ramach Programu Korpus Solidarności prowadzonego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju społeczeństwa Obywatelskiego

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź