miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Patrole policji dbają o nasze bezpieczeństwo na stokach Sądecczyzny

1 426

Aura wreszcie sprzyja miłośnikom szusowania na Sądecczyźnie. Dziś na jednym ze stoków w Krynicy-Zdroju o bezpieczeństwo jego użytkowników dbają policyjni narciarze.

Czytaj również: Trwa nabór na Wydziale Nauk Inżynieryjnych Akademii Nauk Stosowanych. Aplikuj już dziś!

W czasie służby na stoku zadaniem patrolu narciarskiego jest przede wszystkim ochrona zdrowia i życia osób z niego korzystających. Funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę i wyciągają konsekwencje wobec osób szusujących w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających, ponieważ takie osoby stwarzają realne zagrożenie dla innych użytkowników stoku. Policjanci sprawdzają również czy narciarze i snowboardziści przestrzegają regulaminu stoku, a dzieci i młodzież do 16-go roku życia korzystają z obowiązkowych kasków ochronnych.

W rejon stoku zostali skierowani również policjanci prewencji, których zadaniem jest m.in. zapobieganie bójkom, uszkodzeniu mienia czy kradzieżom sprzętu narciarskiego.

 

Podobne kontrole i służby patroli narciarskich na sądeckich stokach będą kontynuowane w sezonie zimowym (szczególnie w ramach działań „Bezpieczne ferie 2023”) w zależności od warunków atmosferycznych.

W ramach realizowanej akcji informacyjno-edukacyjnej pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”, której głównym celem jest promowanie odpowiedzialnych postaw narciarzy i snowboardzistów oraz poszerzanie ich wiedzy na temat odpowiedzialności prawnej związanej z naruszeniem przepisów obowiązujących na zorganizowanych terenach narciarskich, przypominamy Dekalog Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS):

 1. Wzgląd na inne osoby – Każdy narciarz lub snowboardzista powinien zachować się w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych osób.
 2. Panowanie nad szybkością – Narciarz lub snowboardzista powinien zjeżdżać z szybkością dostosowaną do swoich umiejętności, trudności i stanu trasy oraz warunków atmosferycznych.
 3. Wybór kierunku jazdy – Jadący powyżej narciarz lub snowboardzista, dysponując lepszą widocznością i możliwościami, musi wybrać taki tor jazdy, aby uniknąć wszelkiej możliwości zderzenia z osobą znajdującą się poniżej.
 4. Wyprzedzanie – Wyprzedzanie może następować zarówno po stronie dostokowej, jak i odstokowej, po stronie prawej lub lewej, lecz zawsze w takiej odległości, która pozwoli uniknąć potracenia wyprzedzanego.
 5. Przejazd i krzyżowanie torów jazdy – Narciarz lub snowboardzista, który wchodzi/wjeżdża na trasę powinien sprawdzić, patrząc  w górę i w dół, czy nie spowoduje niebezpieczeństwa dla siebie i innych. To samo obowiązuje go przy każdym ruszaniu z miejsca po chwilowym zatrzymaniu.
 6. Zatrzymanie się – Tylko w razie absolutnej konieczności narciarz lub snowboardzista może zatrzymać   się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach ograniczonej widoczności.  Po ewentualnym upadku narciarz lub snowboardzista powinien usunąć się z toru jazdy tak szybko jak to możliwe.
 7. Podchodzenie i schodzenie – Narciarz lub snowboardzista powinien podchodzić tylko poboczem trasy, a w przypadku złej widoczności powinien zejść zupełnie z trasy. To samo zachowanie obowiązuje narciarzy i snowboardzistów, którzy pieszo schodzą w dół.
 8. Przestrzeganie znaków narciarskich – Każdy narciarz lub snowboardzista winien stosować się do znaków narciarskich ustawionych na trasach.
 9. Zachowanie w razie wypadku – W razie wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu, powinien udzielić poszkodowanemu pomocy.
 10. Stwierdzenie tożsamości – Każda osoba uczestnicząca w wypadku lub będąca jego świadkiem powinna podać swoje dane osobowe.

Źródło i fot.: KMP Nowy Sącz

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
 1. fakdak pisze

  Sam widziałem jak “suszyli” na jaworzynie z bazuki. Tak bardzo sie przejeli że wzieli przyklad z samej góry od komendanta

Zostaw odpowiedź