miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Muzyczne podziękowania z Żytomierza

0 454

Zespół Chóralny „Gloria” z Żytomierza wystąpił w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu. To forma podziękowania za pomoc, jakiej udzielił Powiat Nowosądecki Ukraińcom w związku z toczącą się w tym kraju wojną.

Czytaj również: X Dni Słowackie w Nowym Sączu

Chór z Żytomierza jest dwunastokrotnym zdobywcą Grand Prix, laureatem międzynarodowych konkursów i festiwali m.in. w Holandii, Hiszpanii, Francji, Bułgarii, Czechach, Słowenii, Niemczech, Włoszech i w Polsce. Zespół istnieje od 32 lat, a w chórze śpiewa blisko 80 dzieci w wieku od 9 do 16 lat. Chórzyści występują w szpitalach dla rannych żołnierzy oraz dzieci z chorobami nowotworowymi. Koncertuje też, by pozyskać fundusze dla walczącej Ukrainy.

Założycielem i dyrygentem chóru jest Nataliya Klymenko – Zasłużona Artystka Ukrainy, kawaler Orderu „Świętej Wielkiej Męczennicy Warwary”. Koncertmistrzami są pianista Oleksandr Klymenko, Zasłużony Artysta Ukrainy oraz Olga Mykal. Za choreografię odpowiada Davyd Naifonov.

– Ten koncert jest podziękowaniem za wielką pomoc, którą od pierwszego dnia wojny udziela Ukrainie Powiat Nowosądecki – wyjaśnia Iwona Romaniak, prezes Fundacji „Bratnia Dusza”. – Dzięki zaangażowaniu Pana starosty Marka Kwiatkowskiego i władz Powiatu na Ukrainę dotarło już 500 ton darów, a pomoc nadal tam płynie.

W imieniu władz Powiatu, a także dyrektorów i pracowników Starostwa chórzystom podziękował starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.

– Śpiewacie i tańczycie na więcej niż złoty medal – podkreślił starosta. – Daliście koncert na najwyższym poziomie. Muzyka zbliża ludzi i wierzę, że to braterstwo, które łączy nasze narody będzie mocne i trwałe jak nigdy dotąd.

Po koncercie starosta Marek Kwiatkowski, wicestarosta Antoni Koszyk i przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Roman Potoniec wręczyli chórzystom upominki z powiatowymi gadżetami oraz słodyczami ufundowanymi przez pracowników Starostwa.

Fot. Paweł Szeliga

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź