miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Pomnik za wolność – ofiarom kaźni II wojny światowej

0 373

Trwają pracę nad budową pomnika, którego inicjatorem jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ wraz z biurem poselskim Posła Patryka Wichra. Postument ma upamiętnić osoby, w tym lokalnych patriotów, które zginęły w służbie ojczyźnie jako symbol życia utraconego w imię wolności i własnych przekonań.

Czytaj również: Otwarcie nowej siedziby Archiwum Narodowego w Nowym Sączu

Dzieło przedstawiać będzie półkolistą tablicę, na której umieszczone zostaną miejsca kaźni polskich patriotów. W centrum zostanie umieszczona strzelista kolumna, na górze której stanie pozłacany orzeł z rozpostartymi skrzydłami. Natomiast dół rzeźby zostanie okolony obręczą, która w górnej części będzie miała posadowiony krzyż, a pod nim napis „Tylko orły szybujące nad graniami… nie dają się spętać żadnej niewoli”. Obok powyższej instalacji zostanie umieszczony maszt z flagą Polski. Pomnik zostanie usytuowany nieopodal Kościoła Rzymskokatolickiego pw. św. Kazimierza, w którym mieszczą się tablice katyńskie oraz tablice i zespół symboli ku czci poległych, zamordowanych bohaterów regionu.

Autorem jak i wykonawcą projektu będzie znany i doświadczony artysta prof. Czesław Dźwigaj – polski artysta rzeźbiarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uczeń Antoniego Hajdeckiego. Jest on autorem 83 pomników poświęconych Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, poza Polską m. in. należy wymienić realizacje w Chicago, Detroit, Wyandotte, Phoenix, Glenwood Springs, Colorado Springs (USA), Posadas (Argentyna), Hanowerze i Dortmundzie (Niemcy), Rzymie (Włochy), Dux (Liechtenstein), Edmonton (Kanada), Fatimie (Portugalia), Lourdes (Francja), Teneryfa (Hiszpania), Wilnie, Siluva i Kownie (Litwa), Rużomberok (Słowacja), Blaj (Rumunia). Obok monumentów na uwagę zasługuje cykl 9 rzeźb Via Sancta, poświęcony pamięci Jana Pawła II. Jego pomniki upamiętniające znamienite osoby i ważne historyczne wydarzenia oglądać można w całej Polsce. Jest również autorem wielu innych realizacji rzeźbiarskich: od Epitafium Cypriana K. Norwida w Katedrze na Wawelu, poprzez liczne tablice pamięci i popiersia, po bardzo osobiste, kameralne wypowiedzi, będące świadectwem czasu, jak Dialog, Monolog, Lęk, Fantasmagoria i Postscriptum, powstałe podczas historycznych wydarzeń lat 80. Będzie on również odpowiedzialny za posadowienie dzieła w miejscu docelowym. Rzeźba mieścić będzie się przy deptaku w ogólnodostępnym miejscu, które jest przystosowane dla osób ze szczególnymi potrzebami.

IDEA
Auschwitz, Mauthausen, Twer, Smoleńsk, Katyń itd. to nazwy, które będą widniały na pomniku, ale są to przede wszystkim nazwy miejsc kaźni na polskich bohaterach, którzy oddali życie w służbie Ojczyzny. Pomnik będzie hołdem oddanym tym wszystkich, którzy swoim życiem dali dowód niezwykłego patriotyzmu i odwagi.

DOFINANSOWANIE
Dofinansowano ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2023 pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Nazwa zadania: BUDOWA POMNIKA WOLNOŚCI

Wartość dofinansowania: 500 000,00 zł
Całkowity koszt inwestycji: 500 000,00 zł

Krótki opis projektu: Zadanie polegać będzie na upamiętnieniu osób, które zginęły w służbie ojczyzny jako symbol życia utraconego w imię wolności i własnych przekonań. Dzieło przedstawiać będzie półkolistą tablicę, na której umieszczone zostaną miejsca kaźni polskich patriotów. Przed tablicą w centrum zostanie umieszczona rzeźba przedstawiająca strzelistą kolumnę, na górze której umieszczona zostanie pozłacana rzeźba orła z rozpostartymi skrzydłami, natomiast dół rzeźby zostanie okolony obręczą, która u góry będzie miała posadowiony krzyż a pod nim napis „Tylko orły szybujące nad graniami… nie dają się spętać żadnej niewoli” . Obok powyższej instalacji zostanie umieszczony maszt z flagą Polski. Instalacja będzie upamiętniać również lokalnych bohaterów.

Autorem dzieła będzie prof. Czesław Dźwigaj – polski artysta rzeźbiarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uczeń Antoniego Hajdeckiego.

Źródło i fot.: MCK Sokół

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź