miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Prezentacja katalogu wystawy „Utracone, ocalone”

0 307

Od 29 września do 31 października 2023 r. w Domu Gotyckim można było oglądać wystawę „Utracone, ocalone” poświęconą historii powstania i rozpadu zbiorów Muzeum Ziemi Sądeckiej oraz powojennym losom Muzeum w Nowym Sączu. Jej zasadniczą częścią były artefakty, które do muzealnych kolekcji trafiły przed wojną i szczęśliwie ją przetrwały. W styczniu 1945 r. wysadzono skład amunicji w nowosądeckim zamku, gdzie siedzibę miało muzeum. Budowla uległa niemal całkowitemu zniszczeniu, przepadły też muzealne kolekcje.

Czytaj również: Znamy laureatów X Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Jana Kiepury

Równolegle z organizacją wystawy pracownicy Muzeum prowadzili kwerendy w archiwach, poszukując dokumentów, które dałyby obraz strat poniesionych przez nowosądeckie muzealnictwo w wyniku zniszczenia zamku, grabieżczej działalności okupanta, a także rozproszenia zbiorów (próbując uratować zbiory przed zaborem i zniszczeniem, część ukryto.  Istnieją przypuszczenia, że nie wszystkie artefakty wróciły do Muzeum). Efektem pracy historyków jest katalog wystawy „Utracone, ocalone”, na którego prezentację serdecznie zapraszamy.

30.11.2023
Godz. 17:00
Gmach Główny
ul. Jagiellońska 56,
33-300 Nowy Sącz

Zawartość katalogu

Piotr Wierzbicki
Obraz zamku sądeckiego na przestrzeni wieków – analiza stanu badań

Dawid Golik
Zamek sądecki w czasie II wojny światowej oraz jego zniszczenie

Leszek Migrała
Muzealnictwo w Nowym Sączu do 1945 r.

Maria Marcinowska
Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu od 1975 r. po współczesność.

Wybrane działania

Bartłomiej Czech
Próba klasyfikacji strat wojennych poniesionych przez Muzeum nowosądeckie na podstawie inwentarzy muzealnych oraz zachowanej dokumentacji archiwalnej

Justyna Stasiek-Harabin
Pochodzenie i losy eksponatów Muzeum Ziemi Sądeckiej do 1945 r.

Joanna Hołda
Zbiory Działu Etnograficznego

Beata Wierzbicka
Zbiory Działu Historyczno-Archeologicznego

Edyta Ross-Pazdyk
Zbiory Działu Sztuki

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Badanie polskich strat wojennych”

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź