miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

„Podhalańczyk” na graffiti! Nowy mural na ZS nr 2 im. Sybiraków

2 1 035

W Nowym Sączu powstał nowy mural. Jego autorem jest sądecki twórca mgr MORS. Patriotyczne graffiti robi ogromne wrażenie. Całość powstała przy wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej. Widnieje na nim postać podporucznika 1. Pułku Strzelców Podhalańskich z Nowego Sącza oraz Żołnierz „Podhalańczyk”. Mural znajduje się na budynku Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków, ul. Królowej Jadwigi 29, Nowy Sącz.

Czytaj również: Małopolska Noc Naukowców 2022 

– Sądecczyzna to mój rejon, to piękne miejsce a przede wszystkim wspaniali ludzie. Uwielbiam tu tworzyć tym razem trochę historyczno/patriotycznie. Do projektu zaprosił mnie Sławomir Szczerkowskiego dyrektor Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu, który jest inicjatorem całego przedsięwzięcia. Inspiracją dla mnie był wstępny szkic uczennicy Roksany Repetowskiej, na podstawie, którego przygotowałem projekt pod mural. Cały projekt nadzorowany oraz akceptowany jest przez Ministerstwo Obrony Narodowej – poinformował mgr MORS.
 
Pierwsza postać historyczna, mundur galowy:
Odtworzona postać podporucznika 1. Pułku Strzelców Podhalańskich z Nowego Sącza to klasyczna sylwetka oficera służby stałej piechoty górskiej z pierwszej połowy lat 30. Podporucznik występuje w podhalańskim ubiorze służbowym wielkim, noszonym do wystąpień o charakterze uroczystym.
Druga postać współczesna, mundur bojowy:
Żołnierz „Podhalańczyk”, który wykonuje zadania bojowe
 
Mural na ścianie Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu jest efektem konkursu „Murale – historia Wojska Polskiego”, ogłoszonego przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Nosi nazwę: Rola „Podhalańczyków” w walce o niepodległość na muralu w Nowym Sączu”. Projekt złożył Związek Strzelecki „Strzelec” Organizacja Społeczno-Wychowawcza, a koordynatorem projektu jest Iwona Orzechowska.

 

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
2 Komentarze
  1. keisyr pisze

    Handzel pozbawił dzieci i młodzież osiedla Millenium w Nowym Sączu szkoły podstawowej przy ulicy Królowej Jadwigi 29 !!!

  2. jpII pisze

    Handzel umożliwił młodzieży naukę w liceum, technikum i w szkole branżowej przy ul. K. Jadwigi 29 !!!

Zostaw odpowiedź