miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

W Nowym Sączu powstanie obelisk „Pomnik za Wolność – Ofiarom Kaźni II Wojny Światowej”

0 931

Podczas ostatniej sesji rady miasta Nowego Sącza zdecydowano o budowie „Pomnika za Wolność”. Usytuowany on będzie na działce przy ul. Długosza, obok kościoła i dzwonnicy św. Kazimierza. Z inicjatywą wzniesienia obelisku, którego projekt przygotował prof. Czesław Dźwigaj, wystąpiło Małopolskie Centrum Kultury „Sokół”. Realizacja ma kosztować pół miliona zł i będzie sfinansowana w całości ze środków programu „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2023” prowadzonego przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. 

Czytaj również: Otwarcie wystawy „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” – Krynica-Zdrój

– W Nowym Sączu powstanie Pomnik Za Wolność autorstwa profesora Czesława Dźwigaja – poinformował w mediach społecznościowych miejski rajca Michał Kądziołka. – Pomimo prób usunięcia tego projektu ze strony Radnych Koalicji Nowosądeckiej udało nam się go utrzymać na obradach Rady Miasta. Jestem przekonany, że to dzięki determinacji radnych naszego klubu udało się uchwalić projekt uchwały i przyjąć tą inicjatywę MCK SOKÓŁ W Nowym Sączu. To bez wątpienia historyczna chwila. To wspaniała informacja.

Projekt uchwały „w sprawie wyrażenia zgody na wzniesienie pomnika” wprowadzono do porządku obrad tuż po rozpoczęciu sesji. W uzasadnieniu do projektu napisano, że „Pomnik Wolności ma w zamyśle inicjatorów upamiętniać miejsca kaźni (Auschwitz, Mauthausen, Ravensbruck, Dachau, Majdanek, Starobielsk, Ostaszków, Twer, Smoleńsk, Katyń)”. Po dyskusjach kuluarowych i w związku z wątpliwościami części radnych, do projektu uchwały wniesiono autopoprawkę, zmieniając nazwę na „Pomnik za Wolność – Ofiarom Kaźni II Wojny Światowej”

20 radnych ostatecznie poparło uchwałę, a troje obecnych na sali nie wzięło udziału w głosowaniu. 

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź