miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

25. Jubileuszowa Msza Św. na Hali Łabowskiej. Uczcili Polską Podziemną Armię oraz ks. Władysława Gurgacza TJ

0 1 442

W sobotę, 9 września w sobotę odbyły się jubileuszowe uroczystości patriotyczne upamiętniające partyzantów „Żandarmerii Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej” oraz ich kapelana ojca Władysława Gurgacza TJ.

Czytaj również: Legendarne połączenie nabiera realnych kształtów! Wbito pierwszą łopatę, wkrótce w godzinkę do Krakowa

Pierwsza z nich odbyła się o godz. 9.30 na cmentarzu w Nawojowej. Złożono tu kwiaty i wieńce przy grobie kapitana Stanisława Pióry ps. „Emir” i Adolfa Cecura ps. „Lew”. Następnie odczytano apel poległych. Druga uroczystość miała miejsce godzinę później w Łabowej. Tu z kolei odbyło się uroczyste złożenie wieńców i zniczy przy pomniku ks. Władysława Gurgacza.

Natomiast główna uroczystość – msza św. na Hali Łabowskiej z udziałem 12 kapłanów rozpoczęła się o godz. 12:00. Koncelebrował ja Zbigniew Kras, kanonik honorowy kapituły kolegiackiej w Bochni, kapelan Prezydenta RP. Homilię wygłosił obecny od 25 lat na tych uroczystościach ks. Henryk Michalak. Na uroczystość przybyli m. in. posłowie: Barbara bartuś, Anna Paluch, Arkadiusz Mularczyk z żoną Iwoną i Patryk Wicher. Był Edward Siarka, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, oraz Andrzej Gut-Mostowy, sekretarza stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Była jak co roku pani Maria Kuczma, siostrzenica ks. Gurgacza, oraz członkowie rodzin Żołnierzy Wyklętych. Nie zawiedli też pracownicy krakowskiego IPN.

Po uroczystościach licznie zgromadzeni obecni częstowani byli m. in. jabłkami, grochówką, bigosem i ciastkami.

 

Jacek Zygadlewicz

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź