miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

27 maja – Dzień Samorządu Terytorialnego

0 1 106

Właśnie dzisiaj, 27 maja – w rocznicę pierwszych w pełni demokratycznych wyborów do gmin w 1990 r. – obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego, ustanowiony przez Sejm RP w 2000 roku. Życzenia z tej okazji, wszystkim małopolskim samorządowcom, składa Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.

Czytaj również: FAKRO liderem branży budowlanej w Polsce

– Za nami niełatwy czas. Wielkie wyzwanie jakim była najpierw pandemia koronawirusa, a później wojna na Ukrainie i jej konsekwencje. Małopolska – Małopolanie zdali jednak ten egzamin! Pokazaliśmy światu, że w obliczu przeciwności jesteśmy jednością. Nieprzypadkowo właśnie „jesteśmy jednością” stało się hasłem zbliżających się III Igrzysk Europejskich. Dzisiaj, w 33. rocznicę pierwszych w pełni demokratycznych wyborów, w Dzień Samorządu Terytorialnego, chcę podziękować wszystkim zaangażowanym w życie i rozwój naszej małej ojczyzny – Małopolski – podkreśla marszałek Małopolski.

Małopolscy samorządowcy u swojej patronki

Tradycją jest, że z tej okazji, przy grobie św. Kingi, patronki polskich samorządowców w Starym Sączu spotykają się gospodarze gmin, miast, powiatów i regionu na Małopolskim Dniu Samorządu Terytorialnego. W tym roku wydarzenie to odbyło się 19 maja.

W tym szczególnym dniu, samorządowcy mający 25 lat pracy w samorządzie otrzymali symboliczne statuetki jako symbol wdzięczności za trud i codzienną pracę na rzecz swoich małych ojczyzn.

W swoim wystąpieniu marszałek województwa Witold Kozłowski podkreślił ogromną rolę małopolskich samorządowców podczas, najpierw pandemii koronawirusa, a później sytuacji związanej z wojną na Ukrainie.

Rok, który upłynął od poprzedniego spotkania w Starym Sączu to czas, kiedy wciąż na życie społeczne i gospodarcze ogromny wpływ miała jeszcze pandemia koronawirusa i jej długofalowe skutki. To także miesiące, kiedy mierzyliśmy się z następstwami wojny za naszą wschodnią granicą. To czas ofiarnego pomagania przybywającym do nas uchodźcom, ale też czas wymagający nadzwyczajnych działań, kiedy trzeba było stawić czoła gospodarczym skutkom wywołanej przez Rosję wojny – mówił Witold Kozłowski.

Kilka miesięcy temu, w różnych miejscach regionu odbyły się spotkania informacyjne „4 lata dla Małopolski. Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027”. Była to okazja do podsumowania wspólnie zrealizowanych projektów i inwestycji.

Wielu z Państwa wzięło udział w tych spotkaniach, za co serdecznie dziękuję. Były one okazją do rozmowy o Małopolsce, o tym, co zrobiliśmy dla naszego regionu i jego mieszkańców, ale także ‒ w sposób naturalny ‒ o przyszłości województwa, o perspektywach rozwojowych związanych z obecnym okresem programowania funduszy Europejskich. Było to także potwierdzenie modelu pracy na rzecz Małopolan, który na początku kadencji przyjęliśmy myśląc o przyszłości regionu, a który określają hasła: „dialog” oraz „harmonijny i zrównoważony rozwój Małopolski”.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź