miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Kolejny przetarg dla LEGENDARNEGO połączenia kolejowego. Już niedługo do Krakowa poniżej godziny

0 7 686

PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły w piątek przetarg na modernizację linii kolejowej nr 104 na kolejnym odcinku Rabka Zaryte – Mszana Dolna w Małopolsce. Linia ta wchodzi w skład nowego połączenia kolejowego zwanego potocznie „Podłęże – Piekiełko”. W skład przygotowywanego połączenia kolejowego „Podłęże – Piekiełko” wchodzi trasa nr 104 Chabówka – Nowy Sącz, która zostanie zmodernizowana i zelektryfikowana oraz zupełnie nowy odcinek łączący Podłęże z Tymbarkiem i Mszaną Dolną.

Czytaj również: Bohaterowie powrócili do Nowego Sącza. 21 ratowników i 3 psy już w domu

– Jak przypomniał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas briefingu, o przedsięwzięciu inwestycyjnym nazywanym „Podłęże – Piekiełko” mówi się od wielu lat, a obecnie projekt to wchodzi w fazę realizacji w części dotyczącej gruntownej modernizacji linii nr 104. Zaznaczył, że inwestycja ma finansowanie, ponieważ została wpisana do rządowego programu kolejowego.

– Wspaniała wiadomość! Rusza przetarg na kolejny etap budowy linii kolejowej Podłęże-Piekiełko na odcinku Rabka Zaryte – Mszana Dolna – poinformował w mediach społecznościowych Poseł na Sejm RP Patryk Wicher.

„Jesteśmy praktycznie przygotowani na większość tego projektu. Działania przygotowawcze dotyczące tej nowej linii Podłęże – Piekiełko jeszcze trwają, w tym pozyskiwanie zgód instytucjonalnych. Pomiędzy Chabówką a Nowym Sączem kolejne odcinki tego szlaku kolejowego wchodzą w fazę realizacji albo też są ogłaszane przetargi” – wskazał szef resortu infrastruktury.

Zaznaczył, że dzięki modernizacji odcinka Rabka Zaryte – Mszana Dolna mieszkańcy Mszany Dolnej już pod koniec 2025 roku będą mogli dojechać do Krakowa przez Chabówkę w czasie około godziny i 15 minut. Po wybudowaniu nowej linii między Podłężem i Tymbarkiem – zapowiedział Adamczyk – czas przejazdu z tego miasteczka do stolicy Małopolski wyniesie ok. 40 minut.

„Efektem tych działań będzie likwidacja wykluczenia komunikacyjnego Sądecczyzny (…). To – można powiedzieć – poszerzy krąg podkrakowskich miejscowości biorąc pod uwagę czas dojazdu koleją do centrum miasta” – ocenił minister.

Członek zarządu PKP PLK Piotr Majerczak przekazał, że ogłoszony w piątek przetarg dotyczy gruntownej przebudowy 10-km fragmentu linii kolejowej między Rabką Zaryte a Mszaną Dolną. W jego zakresie znalazły się m.in.: budowa nowych torów wraz z elektryfikacją trasy oraz przebudowa przejazdów kolejowo-drogowych i urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Ważnym elementem będzie także modernizacja i budowa nowych obiektów inżynierskich, m.in. budowa mostów w Mszanie Dolnej nad rzekami Rabą i Mszanką. Zaplanowano budowę nowoczesnej stacji w Mszanie Dolnej oraz modernizację przystanków Mszana Dolna Marki i Raba Niżna.

Według niego jest to już trzecie postępowanie przetargowe dotyczące modernizacji trasy nr 104 Chabówka – Nowy Sącz; wcześniej ogłoszono przetargi dotyczące odcinków: Chabówka – Rabka Zaryte oraz Klęczany – Nowy Sącz.

Według zapowiedzi PLK w drugim kwartale br. planowane jest wszczęcie kolejnego postępowania przetargowego dla odcinka Limanowa – bocznica Klęczany. Zakres podstawowy tych zadań planowany jest do finansowania ze środków Krajowego Planu Odbudowy.

Całe przedsięwzięcie nazywane „”Podłęże – Piekiełko” zakłada wybudowanie 58 km nowej linii kolejowej, która zacznie się we wsi Podłęże w gm. Niepołomice i skieruje na południe. W miejscowości Szczyrzyc linia się rozgałęzi i będzie biec na wschód do miejscowości Tymbark (linia 622) i na zachód do miejscowości Mszana Dolna (linia 623). W tych miejscowościach nowa linia połączy się z istniejącą 75-kilometrową linią Chabówka – Nowy Sącz (linia 104), która zostanie zmodernizowana.

Z analiz wynika, że realizacja projektu „Podłęże – Piekiełko” umożliwi wygodne i bezpieczne podróżowanie na trasie Kraków – Zakopane, w czasie krótszym niż dwie godziny, a na odcinku Kraków Główny – Nowy Sącz, poniżej godziny.

 

 

 

Źródło: PAP
autor: Rafał Grzyb
fot.: archiwum

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź