miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nadciąga Niż Niklas – przed nami silny wiatr i marznące opady. Na Sądecczyźnie dwa alerty

0 1 193

Nad Polskę nadciąga niż „Niklas”, który w ciągu najbliższych dwóch dni przyniesie nam bardzo groźną aurę. W czwartek i piątek będzie silnie wiało, spodziewamy się opadów śniegu, deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu powodującego gołoledź. Będzie ślisko! Wiatr może powodować poważne szkody i łamać drzewa – lepiej nie parkować pod drzewami. IMGW-PIB wydał ostrzeżenia 1. i 2. stopnia przed Silnym wiatrem i Opadami marznącymi prawie dla całej Polski. Na Bałtyku sztorm. Na Sądecczyźnie ogłoszono dwa alerty: silny wiatr (do 95 km/h) oraz marznące opady deszczu powodujące miejscami gołoledź.

Czytaj również: Szpital w Nowym Sączu zakazał odwiedzin na niektórych oddziałach. Fala zachorowań na Sądecczyźnie

Polska w czwartek i piątek znajdzie się pod wpływem aktywnego niżu znad północnej Europy. Nad naszym krajem najwięcej zamieszania spowoduje wtórny niż z frontami atmosferycznymi, który będzie przemieszczał się nad południowym Bałtykiem. W czwartek napłynie dość ciepłe powietrze polarne morskie, ale w piątek nastąpi już spływ powietrza arktycznego z północy i ochłodzenie.

Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie informuje, że jutro od godz. 05:00 do piątku (24 listopada 2023 r.) do godz. 12:00 prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 55 km/h, w porywach do 95 km/h z południowego zachodu i zachodu. Prawdopodobieństwo: 80%. Stopień zagrożenia: 2 stopień (w skali 3-stopniowej).

 

W czwartek 23 listopada mieszanka opadów – śnieg będzie przechodził w deszcz i w wielu miejscach marzł powodując gołoledź. Ślisko! Na północy kraju opady o umiarkowanym natężeniu, suma opadów za całą dobę na Pomorzu wyniesie do około 30 l/m2, co miejscami może powodować zalania ulic lub piwnic. Dodatkowo, na północy kraju również mogą wystąpić burze z opadami krupy śnieżnej. Silny wiatr zacznie wiać już jutro w godzinach porannych na zachodzie kraju oraz nad morzem i tam będzie osiągał w porywach do 95 km/h. Z biegiem dnia silne porywy nasilą się w całym kraju i osiągną do 85 km/h. Zabezpiecz swój dobytek na podwórku, balkonie i nie parkuj pod drzewami. W najwyższych partiach gór wiatr jeszcze silniejszy, do 140 km/h. Wiatr będzie wiał z południowego zachodu.

Na termometrach w ciągu dnia od 3°C na wschodzie do nawet 11°C na zachodzie kraju, jednak wiatr będzie znacznie obniżał temperaturę odczuwalną.

Ponadto, Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie informuje, że jutro (23 listopada 2023 r.) od godz. 11:00 do 20:00 prognozowane są słabe opady marznącego deszczu powodujące gołoledź. Strefa opadów przemieszczać się będzie z północnego zachodu w kierunku południowo-wschodnim. Prawdopodobieństwo: 80 %. Stopień zagrożenia: 1 stopień (w skali 3-stopniowej).

 

W nocy z 23 na 24 listopada nadal będzie wiał silny wiatr, najmocniej powieje w centrum i w południowej połowie kraju. Tam porywy jeszcze osiągną do 80 km/h, a na terenach podgórskich i nad morzem do 95 km/h. Nad ranem w północnej części kraju wiatr będzie stopniowo słabł.

W całym kraju wystąpią opady deszczu ze śniegiem i śniegu, a na południu deszczu. Uwaga na trudne warunki do podróżowania oraz śliskie chodniki. Temperatura minimalna tej nocy przeważnie od –1°C do 3°C.

W piątek 24 listopada silny wiatr utrzyma się jeszcze w pierwszej połowie dnia, po południu w całym kraju zacznie słabnąć. Będzie jeszcze porywisty, ale już nie tak silny jak wcześniej. Najsilniejszych porywów spodziewamy się zwłaszcza nad morzem do 85 km/h, na niżu początkowo do 70 km/h. Wiatr zmieni kierunek na zachodni i nad morzem na północno-zachodni. Padać będzie deszcz ze śniegiem i śnieg – na nizinach do około 2-3 cm, w górach przyrost o 10-12 cm. W ciągu dnia na termometrach wszędzie powyżej 0°C, od 2°C na północy do 5°C na południu kraju.

W weekend uspokojenie w pogodzie, wiatr wyraźnie osłabnie i tylko miejscami będzie porywisty. Padać będzie głównie sam śnieg, miejscami przybędzie go o około 5-10 cm. Na termometrach maksymalnie do 2°C, cieplej jedynie nad samym morzem do 4°C. Nocami spadki poniżej 0°C i w wielu miejscach może wystąpić oblodzenie nawierzchni.

IMGW-PIB. Instytut pełni kluczową rolę w osłonie meteorologicznej kraju od 1919 roku. Od Tatr po Bałtyk, od Karpat po Zalew Szczeciński analizujemy, dostarczamy prognozy i wydajemy ostrzeżenie. Nasze systemy informacyjne i rozwiązania działają 24/7 przez cały rok, wsparte wiedzą i doświadczeniem analityków i specjalistów meteorologii i hydrologii. Jesteśmy Instytutem skupiającym wysokiej klasy specjalistów i dysponujemy niezbędną infrastrukturą do pracy nad nim. Pogoda i klimat to jeden z najważniejszych tematów we współczesnym świecie.

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź