miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Rozpoczęto budowę pierwszego odcinka nowej sądeczanki

0 3 300

W Brzesku (Małopolska) rozpoczęto w poniedziałek budowę odcinka nowej drogi, która połączy autostradę A4 z drogą krajową nr 75 prowadzącą do Nowego Sącza. W poniedziałek rozpoczęła się budowa tzw. brzeskiego łącznika, trzykilometrowego odcinka drogi w Brzesku w ciągu drogi krajowej nr 75. Będzie to jednocześnie pierwszy wybudowany odcinek nowej, dwujezdniowej drogi krajowej nr 75 łączącej Brzesko z Nowym Sączem, nazywanej sądeczanką. – Obwodnica Brzeska, to zaczynając od zjazdu z A4 – początek Sądeczanki. – Jeśli nie będzie odwołań sądowych, to mamy szansę uzyskać decyzję środowiskową na resztę przebiegu w/w drogi w I kwartale 2023 roku – poinformował Patryk Wicher, poseł na Sejm RP.

Czytaj również: Małopolska Noc Naukowców odpowiada na pytania co w labie piszczy?

Na uroczystości wbicia pierwszego szpadla pod nową inwestycję obecny był minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. “To kolejna istotna inwestycja w Małopolsce, na którą czekają tysiące kierowców. Nowa droga o wysokich parametrach technicznych zwiększy bezpieczeństwo ruchu drogowego, rozładuje korki w godzinach szczytu i wyprowadzi ruch tranzytowy z centrum Brzeska, kumulujący się między autostradą A4 a wyjazdem w kierunku Nowego Sącza. Realizacja tego zadania jest niezwykle ważna i potrzebna, bo łącznik brzeski jest fragmentem większego układu komunikacyjnego, który docelowo połączy Nowy Sącz z autostradą A4 i tym samym otworzy Sądecczyznę nie tylko na Małopolskę, ale także na cały kraj – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 

Dwujezdniowa droga będzie rozpoczynała się w miejscu, gdzie w 2016 roku oddano do użytku odcinek drogi od węzła autostradowego autostrady A4 do drogi krajowej nr 94. Prace już postępują. Wykonawca przystąpił do wytyczenia geodezyjnego drogi i przygotowania terenu do budowy. Prace rozpoczną też archeolodzy. Nowa droga od strony zachodniej ominie miasto, wyprowadzając tym samym ruch tranzytowy z Brzeska w kierunku Nowego Sącza. Będzie stanowiła też nową drogę dojazdową do brzeskiego szpitala.

 

 

Jak tłumaczą drogowcy, nowa inwestycja drogowa w Brzesku obejmuje budowę drogi głównej ruchu przyspieszonego, łącznic, dodatkowych jezdni zlokalizowanych w pasie drogi głównej, a także budowę lub przebudowę infrastruktury dla pieszych i rowerzystów. Powstaną także obiekty inżynierskie i system odwodnienia terenu, w tym urządzenia odwadniające – rowy, kanalizacja deszczowa, urządzenia podczyszczające, zbiorniki retencyjne i retencyjno-infiltracyjne.

Przebudowane zostaną istniejące drogi i skrzyżowania, urządzenia teletechniczne i energetyczne, sieci wodociągowe, sieci gazowe, urządzenia melioracyjne i hydrologiczne oraz urządzenia kolejowe. Przewidziano także zabezpieczenia akustyczne, przepusty ekologiczne wraz z ogrodzeniem naprowadzającym, zieleń i ogrodzenie drogi głównej.

Wybudowane zostaną dwa mosty nad rzeką Uszwicą, wiadukt w Brzesku oraz przejścia dla zwierząt. Na długości ponad 400 m zostanie przełożone koryto rzeki Uszwicy. Zakończenie budowy planowane jest w 2024 r.

Aneks do programu inwestycji dla budowy drogi krajowej nr 75 na odcinku Brzesko-Nowy Sącz, zwiększający finansowanie dla tego zadania, został podpisany w 2016 r. przez ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. Początkowo ten odcinek planowany był jako droga jednojezdniowa, jednak analiza i prognoza ruchu przeprowadzone w ramach studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wykazały, że taki przekrój może się okazać niewystarczający.

Źródło i fot.: PAP | Poseł na Sejm RP Patryk Wicher

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź