miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Trzeci etap remontu cmentarza wojennego nr 87 w Gorlicach

0 417

Ponad 20 tys. zł dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymało miasto Gorlice (Małopolskie) na trzeci etap remontu cmentarza wojennego nr 87 z czasów I wojny światowej. Zaplanowane prace powinny zostać zrealizowane do końca tego roku. Jak poinformował gorlicki magistrat, całkowity koszt zadania to 35 tys. zł. Jest ono kontynuacją zakończonego w zeszłym roku drugiego etap remontu nekropolii.

Czytaj również: Setka nowych rekrutów w 11. Małopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej

Prowadzony etapami remont ma na celu utrzymania właściwego stanu zachowania zabytkowego cmentarza wojennego. Zakres tegorocznych prac obejmie przede wszystkim opracowanie dokumentacji historyczno-odtworzeniowej tabliczek nagrobnych i steli, odtworzenie tabliczek i rekonstrukcję betonowej steli, a także opracowanie opinii dendrologicznej oraz przeprowadzenie prac pielęgnacyjnych przy drzewostanie na terenie nekropolii.

Na cmentarzu nr 87 w Gorlicach przy ul. Łokietka pochowano 81 żołnierzy austriackich, 57 żołnierzy niemieckich oraz 66 żołnierzy rosyjskich w 45 grobach zbiorowych i siedmiu pojedynczych. Obiekt został zaprojektowany przez austriackiego architekta Hansa Mayra.

Małopolska jest miejscem wiecznego spoczynku żołnierzy wielu narodowości, którzy ginęli w walkach i umierali w okopach w czasie I wojny światowej. Na terenie dawnej Galicji Zachodniej powstało ok. 400 cmentarzy, upamiętniających ok. 70 tys. poległych żołnierzy, m.in.: Polaków, Austriaków, Rosjan, Niemców, Ukraińców, Węgrów i Słoweńców.

Cmentarze z I wojny światowej na terenie d. Galicji Zachodniej skrywają ciała ofiar walk toczonych w latach 1914-15. W tym okresie front broniony był przez armię austro-węgierską oraz pruską i Legiony Polskie przed naporem Rosjan. Tym ostatnim udało się podejść aż pod Kraków, ale od grudnia 1914 r. powoli byli odpychani na wschód. Decydującym starciem była bitwa pod Gorlicami – która trwała od 2 do 5 maja 1915 r., nazywana ze względu na liczbę ofiar „małym Verdun” lub „polskim Verdun”.

Źródło: PAP (autor: Rafał Grzyb)
fot.: UM Gorlice

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź