miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Foil kitesurfing: przyspiesz swoją przygodę na falach

1 390

Foil to najnowszy trend wśród sportów deskowych. Z każdym sezonem zyskuje na popularności, a wszystko za sprawą możliwości trenowania nawet przy słabym wietrze. Wykorzystanie odpowiedniego mechanizmu to gwarancja nowych doświadczeń. Jak przyspieszyć swoją przygodę na falach?

Foil kitesurfing – jak unosić się na falach? 

Foil kitesurfing dostarcza jeszcze więcej emocji podczas wodnego szaleństwa. Dopasowany maszt, dzięki charakterystycznej płetwie, pozwala na unoszenie się nad wodą. Jest ona minimalnie zanurzona, co umożliwia zmniejszenie tarcia. 

Foil, zwany również hydro skrzydłem to specjalny mechanizm, który pozwala na zwiększenie prędkości nad taflą wody. Składa się z masztu przymocowanego do deski (trwale lub tymczasowo) oraz tzw. skrzydła. Efekt lewitowania można osiągnąć poprzez umieszczenie foila przy desce, wykorzystując statecznik. W trakcie ruchu element ten tworzy podciśnienie unoszące deskę. Siła nośna jest generowana dzięki przepływowi wody ze sporą prędkością. 

Jak zacząć przygodę z foilem?  

Podczas pierwszych lekcji należy poznać zasadę działania mechanizmu oraz elementy, które go warunkują. To właśnie zrozumienie podstaw zdecydowanie przyspieszy postęp na wodzie. Na start instruktorzy wymagają „obycia” z deską oraz doświadczenia w kitesurfingu. Cały zestaw dobiera się do umiejętności kursanta. Deska musi zostać dopasowana do danej osoby, mniejsze modele sprawdzą się w przypadku adeptów, którzy już próbowali podobnej techniki. Pozwalają one na dużo szybsze wykonywanie ruchów. Warto pamiętać, że foil gwarantuje zupełnie inny rodzaj kitesurfingu, fal zupełnie nie czuć pod stopami, a woda nie chlapie do oczu. To zdecydowanie nowa jakość dla miłośników wodnych sportów. 

Foil – z jakiego materiału powinien być wykonany? 

W przypadku elementu, jakim jest foil, kluczowy jest wybór materiału. To tworzywo warunkuje właściwości. Najczęstszym wyborem z perspektywy początkujących adeptów foil kitesurfingu jest karbon. Z uwagi na swoją specyfikę, odznacza się najmniejszą wagą i dużą sztywnością. Wśród wad takiego rozwiązania wymienia się natomiast niską wytrzymałość na uderzenia oraz stosunkowo wysoką cenę. Zdecydowanie częściej można spotkać foil wykonany z tzw. karbonu wtryskiwanego. To cięższe, ale mniej sztywne rozwiązanie. Dla klienta jest ono tańsze oraz bardziej wytrzymałe na działanie czynników zewnętrznych. 

Foil warunkuje minimalny opór hydrodynamiczny, zapewniając wysoką wydajność. Aby utrzymać równowagę na wodzie, należy wybrać aerodynamiczny kształt elementu. Jako jedną z największych zalet takiego rozwiązania podaje się możliwość szybkiego pływania już od 7 węzłów. Foil kitesurfing daje duże możliwości w zakresie rywalizacji. Można się ścigać, a bardziej zaawansowane osoby mogą wykonywać przewroty i akrobacje. Niezbędne jest jednak doświadczenie na wodzie oraz pełne zrozumienie danej techniki. O dyscyplinie mówi się, że jest silnie uzależniająca już od pierwszych treningów. Warto zatem maksymalnie wykorzystać potencjał tkwiący w foilu.

– Artykuł sponsorowany

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
  1. Bobek pisze

    Na rożnowskim takie fale ? Ale ktoś miał mega warun. Pozdr wariat

Zostaw odpowiedź