miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Radny Rogóż podsumowuje akcję #budżetdlamieszkańców! Pyta prezydenta o smog i odpady komunalne

0 695

Wczoraj, 14 października odbyła się konferencja prasowa miejskiego rajcy Macieja Rogóża. Podczas spotkania z mediami młody radny podsumował akcję #budżetdlamieszkańców. Dodatkowo poruszony został temat smogu w Nowym Sączu. Rogóż pytał władze Nowego Sącza o efekty ich walki z tym śmiertelnym efektem ubocznym sezonu grzewczego. Przypomniał deklaracje, które padały podczas kampanii wyborczej dwa lata temu.

 

 

Czytaj również: Rusza budowa budynku dla Instytutu Ekonomicznego sądeckiego PWSZ

 

Podczas konferencji prasowej Radny Maciej Rogóż podsumował akcję #budżetdlamieszkańców. Do końca września można było wysyłać propozycje do projektowanego budżetu miasta na rok 2021. Zebrano 77 propozycji, w tym m.in. propozycje inwestycji infrastrukturalnych, budowę chodników, remontu dróg, a także uwagi i sugestii ze strony mieszkańców – najliczniej poruszany był temat podwyżki cen za odpady komunalne oraz kwestia smogu w Nowym Saczu.

 

 

Mieszkańcy przypominają, iż ówczesny kandydat na prezydenta w 2018 roku Pan Ludomir Handzel deklarował, że posiada program walki ze smogiem, że posiada grupę ekspertów. Podpisał również Akt Czystego Powietrza dla Sądecczyzny. Powinniśmy zadać sobie pytanie, ile z tych punktów udało się faktycznie zrealizować – mówi Maciej Rogóż, radny Nowego Sącza.

 

 

Radny podkreślił, iż władze miasta nieskutecznie rozpoczęły walkę ze smogiem narzędziem jakim był błękitny węgiel. Sprzedano zaledwie 40 ton, cena wynosiła ponad 1200 zł za tonę, w dodatku RIO zakwestionowało dopłaty z budżetu miasta dla błękitnego węgla. Okazało się, to nie wystarczy do walki ze smogiem. Wkrótce rozpocznie się sezon grzewczy, a wskaźniki zanieczyszczeń powędrują w górę.

Kolejnym tematem konferencji była wprowadzona uchwała dotycząca podwyżki cen za odbiór odpadów komunalnych. Radny podkreślił, że projekt uchwały powinien być wcześniej skonsultowany z wieloma podmiotami, posiadać uzasadnienie w postaci analizy ekonomicznej.

Od dawna powtarzałem i prosiłem, aby ewentualne zmiany były konsultowane ze spółdzielniami i wspólnotami mieszkaniowymi, a także wprowadzane od nowego kwartału. Niestety wprowadzona uchwała dotknie mieszkańców spółdzielni, którzy zapłacą za niepotrzebną aktualizację książeczek czynszowych – dodał Rogóż.

Warto wspomnieć, iż sam fakt wypełniania deklaracji w związku z obliczaniem ulg jest bardzo skomplikowany z czym mieszkańcy mają spore problemy.

Radny Maciej Rogóż podkreślał, że dobrym przykładem przeprowadzenia zmiany cen za odbiór odpadów jest gmina Korzenna, w której najpierw ogłoszono przetarg na oferty, po czym uchwalono odpowiednią uchwałę. Cena w gminie Korzenna wynosi 16 zł.

Opr. Rafał Kmak
fot. Facebook

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź