miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

„Bezpieczny piątek 2023″ na Sądecczyźnie

0 618

Edukacja w zakresie zagrożeń na terenach kolejowych jest niezwykle ważna. To inwestycja w bezpieczeństwo, która ma szanse wpłynąć na zmniejszenie liczby wypadków na torach, dlatego sądeccy policjanci po raz kolejny włączyli się w akcję edukacyjno-prewencyjną pn. „Bezpieczny piątek” w ramach kampanii „Bezpieczny przejazd – Szlaban na ryzyko”.

Czytaj również: Chcieli okraść budowę stadionu Sandecji! Opryszkowie wpadli na gorącym uczynku

Celem projektu pn. „Bezpieczny piątek” jest zmniejszanie liczby wypadków w czasie wakacji w okolicach przejazdów drogowo-kolejowych. Ze statystyk wynika, że lekkomyślność, brawura i nieprzestrzeganie przepisów, w tym zakazu poruszania się w miejscach niedozwolonych, to najczęstsze przyczyny tragicznych zdarzeń na terenach kolejowych. Dlatego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. cyklicznie prowadzą działania edukacyjno-prewencyjne na rzecz poprawy bezpieczeństwa. W te działania włączają się również funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, którzy wraz z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei wręczają ulotki informacyjno-edukacyjne oraz przypominają użytkownikom ruchu drogowego przepisy i najważniejsze zasady bezpieczeństwa na drodze.

Na Sądecczyźnie akcja „Bezpieczny piątek 2023″ realizowana była w godzinach porannego szczytu komunikacyjnego 30 czerwca i 7 lipca br. na przejazdach kolejowo-drogowych w Nowym Sączu przy ulicach Grunwaldzkiej, Romualda Traugutta i Jamnickiej oraz w Młodowie. Kolejne wspólne działania planowane są 18 sierpnia br. w Muszynie.

Każdego roku w Polsce na przejazdach kolejowo-drogowych dochodzi do około 200 wypadków i kolizji.

Zapamiętaj 7 zasad ratujących życie:

  1. Żółta naklejka PLK – Naklejka jest umieszczona na tylnej części krzyża św. Andrzeja lub na napędzie rogatkowym. Na każdej z nich znajduje się indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu. W przypadku unieruchomienia pojazdu na torach, kierowca dzwoni na numer alarmowy 112, zgłasza zagrożenie i podaje indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu. Operator 112 dzwoni do ekspozytury PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Ekspozytura wydaje polecenie wstrzymania ruchu lub ograniczenia prędkości pociągów.
  2. Sygnalizator z migającymi światłami zakazuje wjazdu na przejazd! Zaczekaj, aż zgaśnie czerwone światło sygnalizatora. Otwierające się rogatki mogą ponownie się zamknąć, gdy kolejny pociąg najedzie na czujnik.
  3. Nie wjeżdżaj na przejazd, jeśli nie możesz kontynuować jazdy!
  4. Wyłam rogatkę w przypadku utknięcia na przejeździe.
  5. Poczekaj, aż pociąg odjedzie na bezpieczną odległość! Zaczekaj, abyś mógł sprawdzić, czy po innym torze nie nadjeżdża kolejny pociąg.
  6. Zawsze pamiętaj o obowiązku zachowania szczególnej ostrożności! Pociąg ma zawsze pierwszeństwo.
  7. Przed każdym przejazdem, nawet tym z rogatkami, należy zwolnić lub zatrzymać się i upewnić, że nie nadjeżdża pociąg!

Materiał filmowy kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd”, prezentujący podstawowe zasady ratujące życie na przejeździe kolejowo-drogowym:

Źródło i fot.: KMP Nowy Sącz

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź