miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Ruszyła policyjna akcja ZIMA. Pamiętaj! Jeden telefon może uratować czyjeś życie

2 482
Niskie temperatury powodują, że każdego roku odnotowuje się przypadki zgonów z wychłodzenia organizmu. O tej porze roku osoby bezdomne, mieszkające samotnie, nieporadne życiowo, czy też te, które incydentalnie znalazły się w okolicznościach zagrażających ich życiu, należy objąć szczególną troską i opieką. W wielu przypadkach, dzięki informacjom przekazywanym przez mieszkańców Sądecczyzny, policjanci udzielali pomocy osobom zagrożonym wychłodzeniem, ratując im życie.

 

Czytaj również: Ogromny sukces 14. edycji Małopolskiej Nocy Naukowców! Ponad 55 tys. uczestników

 
Okres jesienny oraz zimowy niesie za sobą dodatkowe zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, jakim jest narażenie na zagrażające życiu wychłodzenie organizmu. Na zamarznięcia narażeni są szczególnie bezdomni oraz osoby pod wpływem alkoholu. Dlatego też, w związku z nadchodzącym okresem zimowym policjanci rozpoczęli tzw. akcję ZIMA, czyli działania prewencyjne, mające na celu ochronę takiej grupy przed zgubnymi skutkami niskich temperatur.
 
W ramach tej akcji policjanci kontrolują miejsca gromadzenia się osób bezdomnych, zwłaszcza w porze wieczornej i nocnej. Sprawdzają między innymi dworce, przystanki komunikacyjne, ogródki działkowe, pustostany i klatki schodowe. W przypadku napotkania osób bezdomnych doprowadzają je do noclegowni, schronisk czy innych miejsc, w których mogą otrzymać fachową pomoc. Przekazują też informacje o noclegowniach, środkach higieny oraz posiłkach, które mogą otrzymać w ośrodkach pomocy społecznej lub innych placówkach.
 
Funkcjonariusze na bieżąco współpracują też z placówkami pomocy społecznej, przede wszystkim w zakresie wymiany informacji o osobach bezdomnych oraz potrzebujących pomocy.
 
Policjanci zwracają też szczególną uwagę na osoby nietrzeźwe, które przebywają na wolnym powietrzu, a które należą do grupy największego ryzyka, jeśli chodzi o przypadki zgonów z wychłodzenia organizmu. Gdy spotkają takie osoby, doprowadzają je do miejsca zamieszkania lub do wytrzeźwienia.
 
Aby można było nieść pomoc osobom zagrożonym wychłodzeniem organizmu, odpowiednie służby muszą posiadać informacje o miejscu ich przebywania. Pamiętajmy, że pomóc może każdy. Dlatego też, mając wiedzę o osobie potrzebującej, wystarczy powiadomić odpowiednie służby:  policję, straż miejską czy też pogotowie ratunkowe.
 
Nie bądźmy obojętni i reagujmy na osoby bezdomne, przebywające w miejscach, w których mogą ulec zamarznięciu (dworce, klatki schodowe, kanały, opuszczone budynki mieszkalne, ogródki działkowe itp.), a także na osoby leżące na ziemi, ławkach lub przystankach. Nasze zainteresowanie może uratować komuś życie.
 
W związku z nadchodzącym okresem zimowym apelujemy do wszystkich o przekazywanie telefonicznej informacji pod numer alarmowy  o osobach bezdomnych, które w czasie niskich temperatur będą przebywać w miejscach, w których ich życie i zdrowie może być narażone na zamarznięcie.
 
Apelujemy również, by zwrócić uwagę na znajdujące się w najbliższym sąsiedztwie osoby samotne i bezradne oraz nietrzeźwe, które przebywają w opuszczonych czy nieogrzewanych pomieszczeniach. Prosimy o informowanie o takich osobach Policję lub Ośrodki Pomocy Społecznej, gdyż niejednokrotnie tylko wczesna reakcja może zapobiec śmierci takich osób.
 
Pamiętajmy! Gdy widzimy człowieka, któremu grozi zamarznięcie, reagujmy – wystarczy telefon pod  numer alarmowy 112  lub 986. Jeden telefon może uratować czyjeś życie!
 
Możliwość zgłoszenia Policji, że ktoś potrzebuje pomocy i wsparcia istnieje również za pośrednictwem internetowej Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa  – link<https://www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze/33880,dok.html>.   Wystarczy na „mapie” zaznaczyć zagrożenie z kategorii „bezdomność”, określając miejsce jego występowania. Można również dodać opis, precyzując nasze zgłoszenie. Policjanci pojawią się we wskazanym miejscu i zweryfikują zgłoszenie.
 
***
 
W każdym województwie przygotowane są miejsca, w których osoby potrzebujące pomocy mogą się ogrzać i przenocować w mroźne dni oraz zjeść ciepły posiłek.
 
Na stronach internetowych wszystkich urzędów wojewódzkich umieszczono wykazy placówek świadczących pomoc, a w niektórych przypadkach zostały uruchomione specjalne infolinie, gdzie można uzyskać różnego rodzaju potrzebne informacje.
 
Pomoc dla osób bezdomnych: 987 – całodobowy telefon informacyjny
 
WYKAZ PLACÓWEK UDZIELAJĄCYCH TYMCZASOWEGO SCHRONIENIA   http://www.malopolska.uw.gov.pl/doc/Wykaz_placowek_tymczasowe.docx>:
 
Dom Brata Alberta – Wspólnota Emaus
33-300 Nowy Sącz
ul. Szwedzka 18
– Schronisko dla Bezdomnych
– Noclegownia dla Bezdomnych
– Ogrzewalnia dla Bezdomnych
 
 
REJESTR MIEJSC UDZIELANIA TYMCZASOWEGO SCHRONIENIA:
 
Komentarze Facebook
Zobacz również
2 Komentarze
  1. Mała Gosia pisze

    W lasku koło Carffoura na os. Gołąbkowickim śpi pare bezdomnych chyba , Fydzioki ,Tadek „Plecok” , młode małżeństwo

  2. rambo pisze

    To są planowane zajęcia z survivalu. Proszę im nie przeszkadzać.

Zostaw odpowiedź