miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Sądeczanin Dariusz Popiela nominowany do ogólnopolskiej Nagrody POLIN 2021

0 1 736

Sportowiec, kajakarz, który przywraca pamięć o Żydach. Działacz Sądeckiego Sztetla, w 2013 roku sfinansował upamiętnienie Jakuba Mullera. Autor projektu „Ludzie, nie liczby”, w ramach którego na cmentarzach, gdzie przeprowadzano projekt upamiętniane są z imienia i nazwiska ofiary Holocaustu. Współorganizator rocznic związanych z tragedią Żydów oraz spotkań przybliżających kulturę żydowską w Nowym Sączu. Inicjator i koordynator budowy Pomników upamiętniających z imienia i nazwiska Żydów ofiary Zagłady z Krościenka nad Dunajcem, Grybowa i Czarnego Dunajca. W listopadzie na żydowskim cmentarzu w Nowym Targu upamiętnionych zostało prawie 2900 ofiar. Czytamy wstęp na stronie Muzeum Historii Żydów Polskich.

 

Czytaj również: Kajakiem po Dunajcu – 60. zawody kajakarskie. Najlepszy Dariusz Popiela

 

Dziękuję za nominację. Od kilku edycji zgłaszam kandydatów ale życie choć w tym wypadku raczej kapituła lubi zaskakiwać. Dziękuję osobie, która mnie zgłosiła – mówi nominowany przez kapitułę konkursu Dariusz Popiela. – Dziękuję wszystkim zespołom LNL bo to nasze wspólne doświadczenia doprowadziły nas do tego momentu. Mojej Kamilce i rodzince za wsparcie i te wszystkie nieobecności – dodaje Popiela.

Nagroda POLIN jest przyznawana osobom, organizacjom lub instytucjom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów a jej celem jest promocja postaw zgodnych z misją Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Spośród otrzymywanych przez muzeum aplikacji, kapituła konkursu każdego roku nominuje, nagradza i wyróżnia osoby lub organizacje, które w ostatnich latach wykazały się ważnym, niekonwencjonalnym, niezwykłym działaniem, postawą, dziełem, wypowiedzią o istotnym wpływie na społeczną świadomość historii polskich Żydów oraz na budowanie relacji polsko–żydowskich.

Projekt “Ludzie, nie liczby” 
Szczególnym momentem w trakcie realizacji projektu są uroczystości odczytania wszystkich upamiętnionych z imienia i nazwiska ofiar holokaustu. W tym dniu uroczyście i symbolicznie po raz pierwszy od czasu Zagłady wszystkie żydowskie ofiary zostają wymienione z imienia i nazwiska w ich rodzinnych stronach na cmentarzu, na którym spoczywają ich bliscy. Jest to swego rodzaju symboliczny pochówek dla ofiar, które nawet tego podstawowego prawa zostały pozbawione. Ostatnia uroczystość odbyła się 7 listopada 2021 roku w Nowym Targu.

Dariusz Popiela jest także olimpijczykiem z Pekinu, dziewięciokrotnym Mistrzem Polski (ostatni tytuł w 2021 roku) i wielokrotnym medalistą Mistrzostw Świata i Europy w kajakarstwie górskim.

 

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź