„Znoszę ogólną dyspensę od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej”. Bp Jeż odwołuje dyspensę

Znoszę ogólną dyspensę od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane – napisał wczoraj (19 czerwca) do wiernych biskup Andrzej Jeż. Dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej mszy obowiązywała od 16 października 2020 roku. wprowadził ją w związku z epidemią koronawirusa. Zachęcał, aby organizować transmisje mszy i nabożeństw dla wiernych, którzy nie zdecydują się na to, aby uczestniczyć w nich osobiście.

 

Czytaj również: Mamy 133 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem. W Subregionie 1 infekcja [Raport 20.06.2021]

 

Koronawirus. Limit osób w kościołach
Rząd systematycznie znosi obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Od 13 czerwca więcej osób może być w kościołach – zajętych może być w nich 50 proc. miejsc.

Większość nowych zasad będzie natomiast obowiązywać od 26 czerwca. Od tego dnia targi i konferencje będą mogły zaprosić większą liczbę gości – limit zwiększy się do jednej osoby na 10 metrów kwadratowych – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, od 26 czerwca limit wiernych w kościołach zostanie zwiększony do 75 proc.

Drodzy Diecezjanie!

Dostrzegamy wyraźnie, że w ostatnich tygodniach pandemia traci na sile. Dziękujemy więc Bogu, że wysłuchuje naszych modlitw o zmiłowanie oraz ludziom, którzy nie szczędzą swojego czasu i sił w walce o nasze bezpieczeństwo i zdrowie.

W kontekście łagodzenia kolejnych obostrzeń i w nawiązaniu do uchwały biskupów zgromadzonych na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski pragnę Was poinformować, że z dniem dzisiejszym znoszę ogólną dyspensę od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane, której udzieliłem 16 października ubiegłego roku. Przypominam więc, że duchowa łączność z ofiarą Mszy Świętej za pośrednictwem mediów nie jest już wystarczająca dla wypełnienia tego obowiązku, za wyjątkiem osób chorych i tych, którzy nie mogą opuścić swoich domów.

W tym miejscu chcę Wam serdecznie podziękować za wielkie świadectwo wiary, które daliście w minionych miesiącach naznaczonych różnego rodzaju ograniczeniami. Wasze przywiązanie do Jezusa obecnego w Eucharystii budziło podziw i budowało duszpasterzy. Wielu z Was swoją postawą wyznało za św. Piotrem: „Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego” (J 6,68). Tych zaś, którzy zwątpili i odeszli zapraszam do powrotu, by w Chrystusie obecnym w Eucharystii odnaleźli życiodajną siłę i pokój serca. Jednocześnie proszę duszpasterzy, by jeszcze bardziej uczynili swoją parafię domem, do którego będzie chciało się wracać.

Wszystkich Was proszę o dalsze przestrzeganie zalecanych środków bezpieczeństwa, abyśmy mogli jak najszybciej powrócić do sytuacji, w której już bez żadnych ograniczeń będziemy mogli wyznawać naszą wiarę. Jednocześnie ponownie zachęcam wszystkich do wytrwałej modlitwy, zwłaszcza w intencji chorych oraz tych, którzy stracili swoich najbliższych.

Wszystkie nasze troski zawierzajmy ufnie Bogu w modlitwie różańcowej przez ręce Najświętszej Maryi Panny oraz za wstawiennictwem św. Szymona z Lipnicy. Niech wypraszają nam obfite błogosławieństwo i łaskę całkowitego ustania pandemii.

† Andrzej Jeż
BISKUP TARNOWSKI

 

Komentarze Facebook
Comments (0)
Add Comment