Kiedy kaszel w nocy staje się powodem do niepokoju?

Gdy dziecko kaszle w nocy, każdy rodzic ma w głowie różne scenariusze. Pojawia się myśl, co robić: podać lek i poczekać do rana czy nie zwlekać i od razu skonsultować się z lekarzem w ramach nocnej opieki. Decyzja ta na pewno nie jest łatwa, dlatego w dalszej części artykułu udzielimy Ci kilku wskazówek, na jakie objawy zwrócić szczególną uwagę i z którymi trzeba niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Podpowiemy Ci też, co podać na mokry kaszel u dziecka w nocy.

Mokry kaszel w nocy u dziecka – jak sobie z nim radzić?

Męczący kaszel u dziecka w nocy potrafi zakłócić spokojny sen. W takiej sytuacji należy ustalić charakter kaszlu i dobrać odpowiedni lek. Istnieją znaczne różnice w farmakoterapii kaszlu mokrego i suchego, dlatego prawidłowe rozpoznanie jest tutaj kluczowe. Ważne jest także, by dostosować syrop na kaszel na noc dla dziecka do jego wieku, ponieważ mogą istnieć pewne ograniczenia stosowania określonych leków1.

Jaki syrop na kaszel na noc dla dziecka?

Na suchy kaszel podaje się syrop o działaniu przeciwkaszlowym, który ma za zadanie go zahamować. Nie jest to pożądane przy kaszlu mokrym, ponieważ ułatwia on usuwanie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny1.

Dlatego na mokry, męczący kaszel w nocy powinno się podać dziecku lek wykrztuśny, np. deflegmin syrop. Wskazaniem do stosowania syropu Deflegmin są ostre i przewlekłe choroby płuc oraz oskrzeli przebiegające z utrudnieniem odkrztuszania lepkiej wydzieliny z dróg oddechowych. Produkt można podawać dzieciom już od 1. roku życia2.

Co zamiast syropu na kaszel u dziecka podczas snu?

Dzieci starsze z różnych powodów mogą nie chcieć przyjmować syropu. Wtedy rozwiązaniem stają się tabletki na kaszel mokry Deflegmin, które działają w ten sam sposób co syrop. Lek ten można podawać dzieciom w wieku powyżej 6 lat.

O czym pamiętać, lecząc mokry kaszel u dziecka w nocy?

Pamiętajmy, że ani tabletki, ani syrop na kaszel na noc nie powinny być przyjmowane bezpośrednio przed snem. Podczas stosowania leku należy ściśle przestrzegać zaleceń z ulotki bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu i zdrowiu. Ponadto należy stale monitorować stan zdrowia dziecka, a przy braku poprawy pomimo stosowania leku niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Kaszel w nocy u dziecka – co robić w razie wystąpienia?

Jeśli kaszel u dziecka w nocy jest wynikiem rozwijającej się infekcji, której pierwsze objawy zauważyliśmy już w ciągu dnia, najczęściej nie ma powodu do obaw. Można podać dziecku zazwyczaj stosowane w takim przypadku leki, obserwować reakcję organizmu, a jeśli choroba się rozwinie, w kolejnym dniu zgłosić się do pediatry. Są jednak sytuacje, kiedy nie można czekać i trzeba natychmiast zgłosić się na pogotowie ratunkowe3.

Kiedy wymagana jest pilna konsultacja lekarska?

Powodem do niepokoju jest przede wszystkim duszący kaszel u dziecka w nocy, który wywołuje trudności w oddychaniu. Jeśli dziecko dodatkowo sygnalizuje uczucie braku powietrza, nie ma na co czekać, należy niezwłocznie udać się na nocny dyżur do lekarza lub od razu na pogotowie ratunkowe3.

Zagrożeniem dla życia jest nocny kaszel u dziecka, który3:

  • przebiega z odkrztuszaniem różowej, pienistej wydzieliny połączony z silną dusznością i zasinieniem warg i skóry, głównie twarzy i palców rąk,
  • połączony jest z nasilającą się dusznością (na początku słyszalne są świsty w płucach, które z czasem cichną, a stan dziecka się pogarsza),
  • spowodowany został zachłyśnięciem się ciałem obcym (w przypadku braku możliwości usunięcia ciała stałego),
  • przebiega z odkrztuszaniem krwi.

Konsultacji lekarskiej, niekoniecznie natychmiastowej (można poczekać do rana), wymaga też kaszel, który utrzymuje się od dłuższego czasu i przyczynił się do wystąpienia chrypki, a oprócz niego obserwuje się inne niepokojące objawy, np. zmniejszenie masy ciała3.

Bibliografia:

  1. Undrunas, K. Kuziemski, Uporczywy kaszel—trudności diagnostyczno-terapeutyczne w codziennej praktyce lekarskiej, Forum Medycyny Rodzinnej, 2017. tom 11, nr 4, 149-155.
  2. Witryna internetowa: https://deflegmin.pl (dostęp: 2021.11.22).
  3. Jankowski M., Kaszel, Medycyna Praktyczna, 2017.
Komentarze Facebook
Comments (0)
Add Comment